RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„A gdzie tolerancja, dla katolików?” Także poznańska katedra celem ataku [WIDEO]

W niedzielę, poznańska katedra, podobnie jak wiele innych kościołów w kraju stała się celem ataku. Grupa podająca się za przedstawicieli środowisk LGBT+ umieściła na twitterowym koncie filmik z zajścia w świątyni. Widać na nim, jak kilkadziesiąt osób przeszkadza siedzącym w ławkach wiernym klaszcząc i eksponując proaborcyjne hasła. Część z nich zasłoniła sobą ołtarz, inni skandowali m.in.: „Mamy dość”.

Dewastują budynki kościołów. „Upatrują szans na sprowokowanie zamieszek w Polsce"

Przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej dewastują kościoły. Zapowiedzieli na niedzielę akcje, która ma zakłócić...

zobacz więcej

Materiał z zajścia, do którego doszło podczas mszy św. w południe, zamieściła na swoim koncie Grupa Stonewell, przedstawiająca się jako „Poznańskie stowarzyszenie integrujące zwolenników równouprawnienia osób #LGBT+”.

Na filmie słychać też odpowiedź na pytanie skierowane najwyraźniej przez jednego z wiernych – „A gdzie tolerancja, dla katolików?”: „Nie ma tolerancji dla barbarzyńców”. Intruzi pozostawali w kościele aż do przybycia wezwanej policji. Zaczęli domagać się pozwolenia na jego opuszczenie, dopiero wtedy, gdy funkcjonariusze rozpoczęli ich legitymowanie.

Tego typu akcja stanowi naruszenie przepisów karnych. Tak wynika z m.in. z art. 195 § 1 Kodeksu karnego: Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z kolei art. 196 tego kodeksu stanowi: Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

źródło:
Zobacz więcej