RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dewastują budynki kościołów. „Upatrują szans na sprowokowanie zamieszek w Polsce"

Przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej dewastują kościoły. Zapowiedzieli na niedzielę akcje, która ma zakłócić nabożeństwa w kościołach. Na udostępnianych zdjęciach widać m.in. zdewastowane fasady budynków. Katarzyna Gójska z „Gazety Polskiej" oceniła na antenie TVP Info, że część opozycji podsyca negatywne nastroje licząc na wywołanie chaosu.

Organizatorzy akcji o nazwie „Słowo na niedzielę” zachęcają m.in., aby wziąć udział w niedzielnych mszach. Proponują, aby rzucać na tacę specjalnie przygotowany banknot.

„Weź nasz banknot, idź do kościoła i wrzuć na tacę! Nie chcesz wchodzić do środka - przyklej plakat na zewnątrz! Chcesz/ możesz napisać/ powiedzieć/ zrobić coś innego - działaj! I najważniejsze - zrób zdjęcie, napisz post, podziel się z nami i że światem!” – czytamy we wpisie, który pojawił się na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w mediach społecznościowych.

Na fasadzie kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie pojawiły się napisy „piekło kobiet”, „moje ciało ≠ twoja religia”. „To tutaj nastąpił tępy atak na wspólnotę otwartą na każdego człowieka, biednego, słabego, wykluczonego. Czy mamy zacząć bać się uczęszczać do Kościoła?” – skomentował tę sytuację Marek Grabowski, prezes współpracującej z kościołem Fundacji Mamy i Taty.

Komentarz Prezesa Fundacji Mamy i Taty w związku z atakiem na Kościół św. Mateusza i Ewangelisty: "Kościół św. Mateusza...

Opublikowany przez Fundacja Mamy i Taty Sobota, 24 października 2020
W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie pojawił się z kolei aktywista z napisem „Módlmy się o prawo do aborcji”.

Foto: Weronika Zawadzka Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Warszawa #SłowoNaNiedzielę

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Niedziela, 25 października 2020

Na fasadzie kościoła pw. Opatrzności Bożej w Warszawie pojawił się napis „aborcja jest ok” oraz numer telefonu do inicjatywy Aborcja bez Granic.

Zdewastowano również elewację kościoła pw. Świętej Rodziny w Gdyni. To samo spotkało parafię pw. Św. Magdy Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie oraz parafię św. Jakuba na pl. Narutowicza na warszawskiej Ochocie.

Na budynku parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku pojawiły się m.in. napisy „Bóg wam nie wybaczy” oraz „j***ć PiS”.

Parafia św. Wincentego á Paulo w Otwocku #Barbarzyńcy

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor Niedziela, 25 października 2020
Napisy pojawiły się też m.in. na drzwiach sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Opublikowany przez Adama Żychlińskiego Niedziela, 25 października 2020
Redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis – komentując ostatnie protesty – stwierdził, że „mamy rewolucję październikową”. Niektórzy zwracają uwagę, że za akcje w kościołach mogą grozić konsekwencje karne. Wynika to m.in. z art. 195 § 1 kodeksu karnego: Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z kolei art. 196 kodeksu karnego głosi: Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

źródło:
Zobacz więcej