RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik KSP: To miało niewiele wspólnego ze zgromadzeniem o charakterze pokojowym [WIDEO]

– Biorąc pod uwagę stan epidemiczny, w którym się znajdujemy, niestety nie ma możliwości organizowania zgromadzeń spontanicznych. To było zgromadzenie nielegalne, ponieważ na miejscu nie pojawił się organizator. Były próby nawiązania kontaktu z organizatorem ze strony policji i przedstawicieli miasta, ale nie odbierał połączeń. To oznacza, że zgromadzenie nie zostało rozpoczęte. Skakano po radiowozach, w policjantów rzucane były kamienie, szklane butelki i petardy. Jeden z policjantów został zabrany do szpitala, któremu udzielono pomocy medycznej – powiedział nadkomisarz Sylwester Marczak z KSP.

Rzecznik policji o protestach: Szokująca ilość agresji [WIDEO]

Po czwartkowym wyroku TK ws. aborcji w polskich miastach odbyły się manifestacje. – W Warszawie mieliśmy do czynienia z dużymi emocjami. To było...

zobacz więcej

W sobotę w Warszawie zostało zatrzymanych 278 osób, w 27 przypadkach doszło do zatrzymań prewencyjnych; czterech policjantów doznało obrażeń. Konieczność działań przywracających porządek dot. głównie tzw. protestu antyszczepionkowców – poinformował rzecznik KSP.

Marczak przekazał dziennikarzom podczas niedzielnego briefingu, że spośród czterech policjantów, którzy doznali obrażeń, w przypadku jednego niezbędna była bardziej specjalistyczna pomoc w szpitalu.

„W czasie działań zabezpieczających policjanci wylegitymowali ponad 1100 osób. Ponad 120 ukarano mandatami. Do sądów kierujemy blisko 350 wniosków o ukaranie” – przekazała ponadto stołeczna policja na Twitterze. Jak zaznaczono do inspekcji sanitarnej trafiło ponad 800 notatek dotyczących naruszenia obostrzeń sanitarnych.

Protesty w Gdyni. Sforsowano drzwi biura posła PiS Marcina Horały

Doszło do zniszczenia drzwi wejściowych do kamienicy, w której mam biuro poselskie z @JanuszSniadek. Czekam na potępienie tego aktu fizycznej...

zobacz więcej

Marczak dodał też, że ponad 250 przypadków zatrzymań, to były zatrzymania procesowe związane m.in. z naruszeniem nietykalności policjantów. – Wśród zatrzymanych i osadzonych w jednostkach Policji znajdują się także obcokrajowcy. Niektórzy z zatrzymanych byli nietrzeźwi – podkreśliła policja.

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji „postępowanie są prowadzone między innymi w kierunku czynnego udziału w zbiegowisku w połączeniu z czynami o charakterze chuligańskim, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, znieważenia godła państwowego, ataku na dziennikarzy”.

Stołeczna policja wskazała, że „protest, który odbył się na Placu Defilad był nielegalny w swojej formule, czyli zgromadzenia spontanicznego”.

– Z informacji, jakimi dysponujemy w oparciu o dane zatrzymanych osób wynika, że trudno byłoby wskazać tutaj na konkretną grupę społeczną – zaznaczyła KSP.

Protest przeciwników obostrzeń wprowadzonych w pandemii koronawirusa odbył się w sobotę po południu na Pl. Defilad. Manifestanci m.in. próbowali przejść z Pl. Defilad przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Policja zablokowała wtedy marsz od strony Dworca Centralnego. Protestujący skandowali wulgarne hasła pod adresem PiS. Na kilkanaście minut zablokowali Aleje Jerozolimskie włącznie z torami tramwajowymi. Policyjne radiowozy zostały obrzucone butelkami i jedzeniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej