RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protest przeciw restrykcjom. 18 osób aresztowanych w Londynie

W proteście według mediów wzięło udział kilkaset osób (fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES)

Osiemnaście osób zostało aresztowanych w sobotę w Londynie podczas protestów przeciw ograniczeniom koronawirusowym – poinformowała w sobotę wieczorem policja. Niegroźne obrażenia odniosło trzech funkcjonariuszy.

Koronawirus. Londyn wprowadza radykalne obostrzenia

Od najbliższego poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób, zarówno w pomieszczeniach...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Główny protest, w którym według mediów wzięło udział kilkaset osób, rozpoczął się przed Pałacem Buckingham, po czym jego uczestnicy przeszli na Trafalgar Square, ale mniejsze zgromadzenia odbywały się także w innych częściach brytyjskiej stolicy.

Wobec faktu, że uczestnicy protestu nie zachowywali dystansu społecznego ani nie postępowali zgodnie z oceną ryzyka, którą muszą przedstawiać organizatorzy, funkcjonariusze zdecydowali o rozwiązaniu demonstracji – poinformował Ade Adelekan z londyńskiej policji metropolitalnej. Powiedział, że zdecydowana większość uczestników odpowiedziała na wezwanie policji, by się rozejść, ale niewielka grupa celowo ignorowała polecenia i doszło do starć przy ich usuwaniu z Trafalgar Square, a później także z Mostu Westminsterskiego.

Około godz. 18 wszystkie protesty zostały zakończone, choć policja nadal będzie patrolować okolice w celu zapewnienia przestrzegania wytycznych wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Londyn znajduje się na drugim, czyli środkowym poziomie restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, co oznacza m.in. zakaz zgromadzeń większych niż sześć osób także na otwartych przestrzeniach. Demonstracje zwolnione są z tego zakazu, pod warunkiem, że ich organizatorzy przedstawią ocenę ryzyka, a uczestnicy będą zachowywać dystans społeczny.

źródło:

Zobacz więcej