RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Terroryści strzelali do dzieci. Ośmioro uczniów nie żyje

Terroryści otworzyli ogień do uczniów w wieku od 9 do 12 lat (fot. Reuters)

Do ośmiu wzrosła liczba ofiar wśród dzieci w wyniku ataku na szkołę w mieście Kumba na zachodzie Kamerunu, gdzie działają separatyści – poinformowały w sobotę lokalne władze. 12 dzieci zostało rannych.

„Otworzyli ogień do uczniów w klasie”. Krwawy atak na szkołę

Uzbrojeni napastnicy zabili pięcioro dzieci, a dziewięcioro ranili w ataku na szkołę w mieście Kumba na zachodzie Kamerunu, gdzie działają...

zobacz więcej

Źródła policyjne podały, że około godziny 11:00 czasu lokalnego „grupa dziewięciu terrorystów” wdarła się do Kolegium Międzynarodowej Akademii Dwujęzycznej im. Matki Franciszki w 180-tysięcznej Kumbie, a następnie otworzyła ogień do uczniów w wieku od 9 do 12 lat.

– Nie ma słów żalu czy potępienia na tyle mocnych, by wyrazić całe moje przerażenie z powodu brutalnego ataku, wymierzonego w dzieci ze szkoły podstawowej (...), które były tam po to, aby się uczyć – napisał na Twitterze Moussa Faki Mahamat, prezydent Unii Afrykańskiej.

O atak władze Kamerunu obwiniły separatystów, którzy na zachodzie tego kraju chcą utworzyć odrębne państwo, ale agencja Reutera nie była w stanie od razu zweryfikować tych informacji.

Separatyści w niespokojnych anglojęzycznych Regionach Południowo-Zachodnim i Północno-Zachodnim walczą o stworzenie odrębnego państwa. W przeszłości zamykali szkoły i wprowadzali godziny policyjne w ramach protestu wobec francuskojęzycznego rządu i jego – jak twierdzą secesjoniści – polityki marginalizacji anglojęzycznej mniejszości.

– Ile śmierci potrzeba, aby znaleźć rozwiązanie polityczne, które przyniesie pokój w NOSO (północno–zachodni i południowy zachód, dwa regiony anglojęzyczne)? – pytał Maurice Kamto, lider opozycji, który wydarzenie z Kumby nazwał „absolutnym horrorem”.

źródło:

Zobacz więcej