RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie piszcie, że przed ich domami to jest przegięcie”. Protest przed domem sędziego TK

Wśród protestujących posłanka KO Magdalena Filiks (fot. źródło: Twitter)

Przed pod domem sędziego Trybunału Konstytucyjnego Bartłomieja Sochańskiego zebrała się w piątek wieczorem grupa protestująych. Wśród nich znalazła się również była liderka Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie posłanka KO Magdalena Filiks. „Tylko nie piszcie, że przed ich domami to jest przegięcie” – napisał na Twitterze radny miasta Szczecin z ramienia Zielonych.

Mucha: nie można w szczycie zachorowań wyprowadzać ludzi na ulicę

– Nie mamy dziś takiej sytuacji w szczycie zachorowań, żeby można było aprobować zachowania polityków, którzy wyprowadzają ludzi na ulicę, czy w...

zobacz więcej

W sobotnie popołudnie w Szczecinie odbyły się demonstracje przeciwko czwartkowemu wyrokowi TK uznającemu aborcję z powodów eugenicznych za niezgodną z ustawą zasadniczą. Sędzia Bartłomiej Sochański był w składzie Trybunału Konstytucyjnego orzekającym, który zdecydował, że aborcja z powodu ciężkich wad płodu jest niekonstytucyjna.

Przed domem Sochańskiego w sobotę zebrało się ok. 100 osób.

„Tylko nie piszcie, że przed ich domami to jest przegięcie. Przegięciem jest nakazać kobiecie urodzić martwy płód” – napisał na Twitterze radny miasta Szczecin z ramienia Zielonych Przemysław Słowik.

Wśród protestujących znalazła się również była liderka Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie posłanka KO Magdalena Filiks. Jak mówiła sędzia „zmarnował całą swoją piękną kartę, o której kiedyś czytałam, którą podziwiałam, sprzedając się pisowcom”.

Bartłomiej Sochański w okresie PRL był działaczem opozycji. W latach 80. był działaczem NSZZ „Solidarność”, doradcą podziemnych struktur związkowych i obrońcą w procesach politycznych. W latach 1994-1998 był prezydentem Szczecina. W kwietniu został zaprzysiężony na stanowisko sędziego TK w miejsce zmarłego w końcu stycznia sędziego Grzegorza Jędrejka. Kandydatura Sochańskiego na sędziego Trybunału została zgłoszona przez klub PiS.

źródło:
Zobacz więcej