RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Macron potrzebuje leczenia psychiatrycznego". Francja wzywa swego ambasadora w Turcji

Turecki prezydent powiedział, że prezydent Francji potrzebuje leczenia psychiatrycznego wz. ze swoim stosunkiem do muzułmanów (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Francuskie władze wezwały w sobotę na konsultacje do Paryża swego ambasadora w Turcji po tym, jak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron potrzebuje leczenia psychiatrycznego w związku ze swoim stosunkiem do muzułmanów.

Macron wezwał Erdogana do poszanowania prawa międzynarodowego

Prezydenci Francji i Turcji rozmawiali o konflikcie na Morzu Śródziemnym. Podczas rozmowy telefonicznej Emmanuel Macron wezwał Recepa Tayyipa...

zobacz więcej

Pałac Elizejski określił tę wypowiedź jako „nie do przyjęcia”. „Obelga i zniewaga to nie są metody” – oświadczyła kancelaria prezydenta Macrona.

AFP zwraca uwagę, że chodzi o rzadkie działanie dyplomatyczne.

Pałac Elizejski odnotował również „brak kondolencji i wsparcia ze strony prezydenta Turcji po zamordowaniu Samuela Paty'ego”, nauczyciela historii, który 16 października pod Paryżem został ścięty przez islamistę. Nauczyciel na zajęciach z wolności słowa pokazywał karykatury proroka Mahometa.

Francuski gniew znajduje odzwierciedlenie w natychmiastowym wezwaniu ambasadora Francji w Ankarze – pisze AFP. Decyzja ta – jak przekazało agencji otoczenie Macrona – jest „bardzo mocnym sygnałem”.

Macron zapowiada nowe prawo i walkę z separatyzmem islamskim

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek nową ustawę i zaostrzenie zasad wobec separatyzmu islamskiego. Wśród rozwiązań mających...

zobacz więcej

„Macron wymaga leczenia psychiatrycznego ”

Erdogan ostro skrytykował w sobotę stosunek Macrona do muzułmanów i islamu we Francji. – Jaki problem ma ta osoba, Macron, z muzułmanami i islamem? Macron wymaga leczenia psychiatrycznego – powiedział Erdogan w transmitowanym w telewizji przemówieniu w mieście Kayseri w środkowej Turcji. – Cóż innego można powiedzieć o szefie państwa, który nie rozumie wolności przekonań i który zachowuje się w ten sposób wobec milionów ludzi żyjących w jego kraju i wyznających inną religię? – dodał.

Przed dwoma tygodniami prezydent Turcji za prowokacje uznał wypowiedzi Macrona o „islamistycznym separatyzmie” i potrzebie „zorganizowania islamu” we Francji.

Projekt ustawy o „walce z separatyzmami” we Francji, wymierzony w radykalny islam, ma zostać przedstawiony na początku grudnia. Ma na celu wzmocnienie świeckości we Francji i utrwalenie zasad republikańskich; zawiera kilka punktów, które mogą wywołać napięcia z Turcją, takich jak wzmocniona kontrola finansowania meczetów czy zakaz szkolenia imamów za granicą – wskazuje AFP.

Spór ten – jak zauważa francuska agencja – można dodać do długiej listy nieporozumień między Macronem i jego tureckim odpowiednikiem, który regularnie broni muzułmańskich mniejszości na świecie. Obecnie Paryż i Ankara różnią się w wielu kwestiach: od napięć w basenie Morza Śródziemnego, przez zażegnaną w piątek wojnę domową w Libii po konflikt zbrojny między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach.

Poprzednie wezwanie do Paryża „na konsultacje” dotyczyło ambasadora Francji we Włoszech – zauważa AFP. Miało to miejsce w lutym 2019 r. i miało na celu zaprotestowanie przeciwko spotkaniu ówczesnego wicepremiera Włoch i lidera populistycznej, antysystemowej partii Ruch Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio z przedstawicielami oddolnego ruchu „żółtych kamizelek”, którzy przez wiele miesięcy protestowali we Francji.

źródło:

Zobacz więcej