RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mucha: nie można w szczycie zachorowań wyprowadzać ludzi na ulicę

„Powinniśmy rozmawiać ze sobą językiem innym niż wulgaryzmy i niesamowita agresja” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Nie mamy dziś takiej sytuacji w szczycie zachorowań, żeby można było aprobować zachowania polityków, którzy wyprowadzają ludzi na ulicę, czy w tych protestach uczestniczą wbrew wszelkim przepisom, także epidemicznym - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Atak na ekipę TVP. Antycovidowcy użyli pięści i gazu łzawiącego [WIDEO]

Podczas manifestacji przeciwników obostrzeń pandemicznych kilku mężczyzn zaatakowało ekipę TVP. Operatorator kamery dostał w twarz gazem łzawiącym,...

zobacz więcej

Mucha, który rozmawiał z TVN24 wskazał również, że „powinniśmy móc z sobą rozmawiać językiem innym niż z użyciem wulgaryzmów i niesamowitej agresja, która pojawia się w toku tych protestów, wymierzona bardzo często też w polityków. A to nie politycy wydali to orzeczenie, tylko jest to rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego”.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od piątku wieczorem w wielu miastach w Polsce organizowane są protesty przeciwko wyrokowi TK. Często dochodzi w ich trakcie do przemocy.

– TK rozstrzyga wniosek o zbadanie ustawy z konstytucją i orzeczenie TK dotyczy prawa, bo Trybunał jest takim negatywnym ustawodawcą. Jeżeli jest stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy, to ten przepis przestaje obowiązywać, przestaje być elementem systemu prawnego, więc TK rozstrzyga – przypomniał Mucha.

Jak jednocześnie podkreślił „zwłaszcza matka dziecka niepełnosprawnego ma prawo oczekiwać szczególnej opieki i ochrony ze strony państwa”. – Tutaj odpowiednie działania musi podjąć ustawodawca, jeśli chodzi o skutki prawne tego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – wskazał.

– Co do przesłanki aborcji eugenicznej pan prezydent publicznie się wypowiadał, że stoi po stronie życia, że jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej – dodał Mucha.

Rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska zapewniła po wyroku TK, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy. Jak zapowiedziała, program „Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku, rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami i zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która przedstawi nowelizację przepisów.

źródło:

Zobacz więcej