RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Norwegia i Rosja wzmacniają wojska na granicy. „Najważniejsze, by zapobiec wojnie”

Resort obrony Norwegii chce zwiększyć liczebność wojsk w Finnmark do 3 tys. (fot. Reuters/Gwladys Fouche)

„Norwegia i Rosja wzmacniają swoje siły wojskowe w obszarach przygranicznych” – informują norweskie media. Jak wynika z danych liczbowych dysproporcja między liczebnością oddziałów po dwóch stronach granicy są ponad dwustukrotne.

Oddziały specnazu ćwiczyły ukradkiem na terytorium państwa NATO

„Oddziały specnazu operowały na terenie archipelagu Svalbard i w kontynentalnej Norwegii” – informują norweskie media. Rosjanie mieli działać pod...

zobacz więcej

Jak poinformowała telewizja NRK, na Półwyspie Kolskim znajduje się obecnie łącznie 50 tys. rosyjskich żołnierzy. Część z nich zaledwie kilka kilometrów od granicy. Ćwiczą na zlokalizowanym tam poligonie.

Z kolei w norweskim obozie wojskowym Porsangermoen przebywa dwustu żołnierzy. Obóz ten dzieli od granicy ponad 300 km. Resort obrony chce zwiększyć liczebność oddziałów w całym regionie Finnmark obejmującym daleką północ do 3 tys.

– Najważniejszym zadaniem jest zapobieganie ewentualnej wojnie. To ważne, że mamy własne siły zbrojne na norweskiej ziemi i że jesteśmy w stanie wyraźnie zaznaczyć swoja obecność – wyjaśnił minister obrony Eirik Kristoffersen.

Coraz większą aktywność w regionie wykazują również siły NATO i Stanów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej