RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach samobójczy przed centrum edukacyjnym. Liczne ofiary śmiertelne

57 osób zostało rannych (fot. Reuters/Mohammad Ismail)

Co najmniej 18 osób zginęło, a 57 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym, do którego doszło przed centrum edukacyjnym w stolicy Afganistanu, Kabulu podało MSW tego kraju. Do ataku przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 13 ofiarach śmiertelnych i 30 rannych.

„Otworzyli ogień do uczniów w klasie”. Krwawy atak na szkołę

Uzbrojeni napastnicy zabili pięcioro dzieci, a dziewięcioro ranili w ataku na szkołę w mieście Kumba na zachodzie Kamerunu, gdzie działają...

zobacz więcej

Jak przekazało afgańskie MSW, ataku dokonał zamachowiec samobójca, a celem było centrum edukacyjne Kawsar-e-Danisz, w zachodniej części afgańskiej stolicy.

– Kamikadze, który chciał wejść do centrum edukacyjnego, został zidentyfikowany przez ochronę. Wysadził się w powietrze w alejce prowadzącej do ośrodka – powiedział cytowany rzecznik MSW Tarik Arian.

Od jakichkolwiek związków z tym atakiem odżegnał się wcześniej rzecznik talibów, którzy uczestniczą w rozmowach pokojowych z rządem. W przyszłym tygodniu w Katarze ma się odbyć kolejna runda rozmów między tym ugrupowaniem a władzami.

Krótko potem do zamachu przyznała się ekstremistyczna sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS). W wiadomości zamieszczonej w mediach społecznościowych dżihadyści z IS przekazali, że „w Kabulu zdetonowano duży ładunek wybuchowy”.

Zachodnia część Kabulu zamieszkana jest w większości przez szyicką mniejszość Hazarów, która regularnie jest celem ataków ze strony IS, a także talibów.

źródło:
Zobacz więcej