RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komenda Stołeczna: Nie pozwolimy na fizyczną agresję wobec funkcjonariuszy

Do zajść doszło również na demonstracji osób negujących pandemię (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Nie pozwolimy na fizyczną agresję wobec funkcjonariuszy i ich atakowanie – zapewnia Komenda Stołeczna Policji. Jej rzecznik prasowy, nadkom. Sylwester Marczak, poinformował, że zatrzymano niektórych uczestników zgromadzenia osób negujących pandemię, które zbierają się na pl. Defilad w Warszawie.

Marczak powiedział, że stołeczna policja podejmuje zdecydowane działania wobec osób, które gromadząc się przed PKiN naruszają swoim zachowaniem związane ze stanem epidemii zasady bezpieczeństwa.

– Powód naszej reakcji to lekceważące i jaskrawe naruszanie przepisów – zaznaczył rzecznik.

– Również w tłumie pojawiły się osoby prowokujące. Pomimo tego że inne osoby nawoływały, by nie prowokować policji, to w kierunku funkcjonariuszy poleciały m.in. butelki i inne przedmioty – powiedział portalowi tvp.info nadkom. Marczak.

Podkreślił, że gdy policjanci spotykają się z agresją i fizycznymi atakami, korzystają ze środków przymusu bezpośredniego: gazu pieprzowego i siły fizycznej.

Rzecznik policji: Nie interesuje nas cel protestów. Dbamy o bezpieczeństwo

W piątek podczas manifestacji, według relacji reporterów portalu tvp.info, zebrani odpalili race i świece dymne, a w kierunku mundurowych poleciały...

zobacz więcej

– Zatrzymano pierwsze osoby naruszające porządek prawny – dodał.

Marczak poinformował, że funkcjonariusze od początku informowali gromadzące się tam osoby o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych, legitymowali te, które nie przestrzegały zasad. Policjanci karali łamiących przepisy mandatami, a w przypadku odmowy przyjęcia informowano o tym, że sprawa trafi do sądu.

– Nie pozwolimy na fizyczną agresję wobec funkcjonariuszy i ich atakowanie. Takie zachowania to przestępstwo, a osoby, które dopuszczają się tych czynów, muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną – powiedział rzecznik.

Od nocy z czwartku na piątek do ataków na mundurowych dochodzi również ze strony przeciwników zakazu aborcji eugenicznej, którego konieczność, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, wynika z Ustawy Zasadniczej.

źródło:
Zobacz więcej