RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najgorszy na świecie smog jest w Indiach. Daje cięższy przebieg Covid-19

„Obawiamy się najgorszego wraz z nadejściem zimy i zwiększeniem zanieczyszczenia powietrza, co może pogorszyć sytuację związaną z koronawirusem” (fot. Naveen Sharma/SOPA Images/LightRocket via Getty Images))

Stan powietrza w Indiach jest najgorszy na świecie, a wraz z nadejściem jesieni i zimy jeszcze się pogarsza. Według badań, wyższe stężenie cząstek PM2,5 w powietrzu może prowadzić do wzrostu umieralności na Covid-19 o 8 proc. i cięższego przebiegu choroby.

Koszmarny smog w Delhi. Normy przekroczone 10-krotnie

Gęsty smog spowija stolicę Indii Delhi. Zanieczyszczenie powietrza w tym mieście i w jego okolicy osiągnęło jeden z najgorszych poziomów...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Na jesieni i w zimie, gdy ustają deszcze monsunowe, jakość powietrza gwałtownie pogarsza się w miastach północnych Indii i Nepalu – powiedział prof. Aranico Pandey z Katmandu, zajmujący się zanieczyszczeniem i ruchem powietrza w Azji Południowej.

Naukowiec tłumaczy, że rolnicy zaczynają wtedy wypalać siano po żniwach, przygotowując pola na kolejne zasiewy. Na jakość powietrza wpływa również ruch na drogach, a w zimie – domowe paleniska, przy których ogrzewają się ludzie.

– Przed monsunem powietrze mocno poprawiło się podczas tych kilku miesięcy ogólnokrajowej kwarantanny w czasie epidemii koronawirusa. Nie było wtedy praktycznie ruchu samochodowego – przypomina Pandey.

Krótko po wprowadzeniu pod koniec marca surowej kwarantanny w Indiach i Nepalu, lokalne media szeroko opisywały przejrzyste niebo niewidziane od lat nad Delhi. W tym czasie poziom PM2,5 spadł dwu- i trzykrotnie w porównaniu z poprzednimi latami. W stolicy Nepalu młodzi ludzie po raz pierwszy w życiu mogli wypatrzeć z dachów szczyt Everestu.

Koronawirus. Indie z ponad 100 tysiącami zgonów

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Indiach przekroczyła 100 tys. – poinformowały władze. Stawia to ten kraj na trzecim miejscu na świecie, po...

zobacz więcej

– Teraz znów zaczęły się do mnie zgłaszać osoby z problemami z oddychaniem – przyznaje dr Ravi Sharma, prowadzący prywatną klinikę we wschodnim Delhi. W ostatnich tygodniach średni poziom PM2,5 w Delhi utrzymywał się na poziomie 180-300 mikrogramów na metr sześcienny.

– Nie rokuje to dobrze podczas epidemii koronawirusa, który również atakuje płuca – zaznaczył lekarz przypominając o badaniach naukowców z Harvardu. Według nich zwiększenie koncentracji cząstek PM2,5 w powietrzu o jeden mikrogram może prowadzić do wzrostu umieralności na Covid-19 o 8 proc. i powodować dotkliwszy przebieg choroby. Podobną korelację potwierdzili naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge.

„Obawiamy się najgorszego wraz z nadejściem zimy i zwiększeniem zanieczyszczenia powietrza, co może pogorszyć sytuację związaną z koronawirusem” – portal Scroll.in cytuje TK Joshiego, eksperta Indyjskiej Centralnej Rady Kontroli Zanieczyszczeń i członka rządowej komisji ds. epidemii koronawirusa.

– Jakość powietrza odbija się na odporności człowieka – podkreśla epidemiolog Poornima Prabhakaran z Indyjskiej Fundacji Zdrowia. Zaznacza, że najbardziej narażonymi grupami są dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Nawilżanie powietrza zmniejsza ryzyko transmisji COVID-19

Podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniach może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 – ocenili japońscy...

zobacz więcej

Raport Stan Globalnego Powietrza, opracowywany przez grupę amerykańskich instytutów naukowych i uniwersytetów, szacuje średnią roczną koncentrację drobinek pyłu o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) na metr sześcienny w poszczególnych krajach świata.

W edycji z 2019 r. na czele listy znalazły się Indie ze wskaźnikiem PM2,5 na poziomie 83,2, na drugim miejscu był Nepal – 83,1. Dla Polski ten współczynnik wynosił 22,6. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za dopuszczalny limit zanieczyszczenia powietrza uznaje wartość 10. Badacze zwracają uwagę, że 90 proc. populacji świata żyje w krajach, w których jakość powietrza nie spełnia norm WHO.

Według raportu zły stan powietrza przyczynił się w 2019 r. w Indiach do śmierci 1,67 mln osób, w tym 116 tys. niemowląt poniżej 30 dni życia.

Indie są jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa państw świata. SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 7,7 mln osób, z których ponad 116 tys. zmarło.

źródło:
Zobacz więcej