RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jak wzrosła liczba zakażonych i zmarłych po manifestacjach feministek w Hiszpanii

Ponad 120 tys. feministek protestowało za zgodą hiszpańskiego rządu na początku epidemii. Wskaźniki zakażeń i zgonów szybko wystrzeliły w górę (fot. Sergio Belena / VIEWpress)
Ponad 120 tys. feministek protestowało za zgodą hiszpańskiego rządu na początku epidemii. Wskaźniki zakażeń i zgonów szybko wystrzeliły w górę (fot. Sergio Belena / VIEWpress)

Eksperci i wirusolodzy przestrzegają: brak dystansu i liczne protesty mogą spowodować kolejną falę zachorowań na Covid-19. Od czwartku w Polsce trwają manifestacje zwolenników liberalizacji aborcji i przeciwników orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. W marcu, na początku epidemii, wielotysięczne manifestacje feministek przetoczyły się przez Hiszpanię, a kraj szybko stał się głównym ogniskiem koronawirusa. Sprawdziliśmy, jak wzrosła tam wówczas liczba zakażonych i zmarłych.

Wirusolog: Protestujący na ulicach działają niezwykle ryzykownie

– Pozytywne jest to, że zaczynamy znów uważać na siebie, ale też na innych – powiedział specjalista w dziedzinie wirusologii prof. Włodzimierz Gut....

zobacz więcej

W czwartek i w piątek wieczorem w części miast odbyły się manifestacje przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. przesłanki eugenicznej. Sędziowie Trybunału uznali, że aborcja w przypadku podejrzenia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

Domagające się liberalizacji prawa aborcyjnego środowiska najliczniej protestowały w Warszawie, m.in. przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej, a także przed domami wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego czy premiera Mateusza Morawieckiego.

Zabezpieczająca manifestacje policja zmaga się z agresją i kierowanymi w stronę funkcjonariuszy kamieniami, jajami, petardami i farbami. Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak podkreśla, że zgromadzenia są nielegalne ze względu na sytuację epidemiczną i duże zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków.

Eksperci o manifestacjach: Ryzyko kolejnej fali Covid-19


Wskazują na to także eksperci. W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o tłumach ludzi, które widział na ulicach w telewizyjnych relacjach. – Mnie to bardzo martwi, bo warunki epidemiologiczne nie były zachowane, więc to też może spowodować kolejną falę zachorowań – przestrzegł.

Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut pytany o protesty podkreślił, że we Włoszech też byli ludzie, którzy nie wierzyli w zagrożenia, ale później otrzymali bodziec wiary.

– Jeżeli oni koniecznie chcą spotkać się z koronawirusem, to się spotkają. Najgorsze jest to, że poniosą go dalej. Nie życzę im źle, ale jeżeli chcą zostać Winkelriedem narodów, chcą na siebie to przejąć, to przejmą. Reguła jest dość prosta: kto przestrzega reguł — zmniejsza szanse zakażenia, kto nie przestrzega – zwiększa – ocenił ekspert.

Nie zapowiada się jednak, by protesty miały ustać. Na sobotę zapowiedziano kolejne demonstracje, których zasięgi w mediach społecznościowych i tradycyjnych podbijają politycy PO i Lewicy.

Potężny wzrost zakażeń po manifestacjach w Hiszpanii


„Szkoda, że w tej walce o elektorat anty-PiS żaden z polityków nie pomyślał o pandemii, z którą rzekomo chcą walczyć. Skończy się jak w Hiszpanii, gdy wzrosły zakażenia po manifestacjach feministek” – komentuje szef portalu tvp.info Samuel Pereira. Publicysta nawiązał do sytuacji z początku marca, gdy lewicowy rząd Hiszpanii zezwolił na manifestację pod hasłem „Z prawami, bez barier, feministki bez granic”, która rok wcześniej przyciągnęła 350 tys. protestujących. W tym roku ulicami hiszpańskiej stolicy przeszło „jedynie” 120 tys. osób, w tym wielu polityków. Kolejne 50 tys. osób protestowało w Barcelonie.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Hiszpański rząd znalazł się w ogniu krytyki za to, że zezwolił na masowe imprezy i manifestacje, gdy już po tygodniu zaobserwowano geometryczny przyrost zakażeń – 8 marca odnotowano 433 nowe przypadki Covid-19, w kolejną niedzielę, 15 marca – 1 729, a po kolejnych dziesięciu dniach – 9159 zakażeń.

Wybuch epidemii w HiszpaniiW ciągu trzech tygodni od protestów notowana dziennie liczba ofiar śmiertelnych patogenu wzrosła 33-krotnie – do 929 zgonów potwierdzonych pod koniec marca.

Źródło wykresów: Google

Kraj szybko stał się najbardziej pochłoniętym przez epidemię państwem w Europie.


W piątek odnotowano tam kolejnych 19 tys. przypadków Covid-19, a łączna liczba osób zakażonych przekroczyła już milion. Zmarło prawie 35 tys. Hiszpanów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej