RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tylko połowa lekarzy jest w rejestrze uprawnionych do głosowania w USA

W badaniu opublikowanym w „JAMA Internal Medicine”, naukowcy przeanalizowali dane ponad 112 000 lekarzy zarejestrowanych jako uprawnieni do głosowania w Teksasie, Kalifornii i Nowym Jorku (fot. Go Nakamura/Bloomberg via Getty Images)

Tylko połowa praktykujących lekarzy jest zarejestrowana jako uprawnieni do głosowania, a najczęstszą przeszkodą napotykaną przez lekarzy rezydentów jest brak czasu na głosowanie – wynika z badań opublikowanych na łamach „JAMA Internal Medicine” oraz „Journal of General Internal Medicine”.

Mieszkańcy Nowego Jorku oklaskują pracowników medycznych

Tysiące nowojorczyków w całym mieście wyszło na balkony i wyjrzało przez okna, by aplauzem i okrzykami wyrazić wdzięczność pracownikom medycznym za...

zobacz więcej

Oba badania opublikowali naukowcy z University of Texas Southwestern. Twierdzą, że znalezienie sposobów na zwiększenie udziału lekarzy w wyborach ma kluczowe znaczenie ze względu na wagę kwestii opieki zdrowotnej.

– Przywódcy naszego rządu odgrywają ważną rolę w kształtowaniu polityki zdrowotnej, która ma bezpośredni wpływ na naszych pacjentów – powiedział dr Hussain Lalani, rezydent UTSW w dziedzinie chorób wewnętrznych i pierwszy autor obu badań.

W badaniu opublikowanym w „JAMA Internal Medicine” naukowcy przeanalizowali dane ponad 112 tys. lekarzy zarejestrowanych jako uprawnieni do głosowania w Teksasie, Kalifornii i Nowym Jorku. Naukowcy odkryli, że wskaźnik głosowania w tej grupie był o 14 proc. niższy niż w ogólnej populacji.

Połowa uprawnionych lekarzy w tych trzech stanach o dużej liczbie ludności nie została zarejestrowana do głosowania. Najczęstszą specjalizacją w badanej grupie była opieka podstawowa. 40 proc. lekarzy to osoby z wyżu demograficznego, 36 proc. – to pokolenie X. 66 proc. stanowili mężczyźni.

„Trump dobrze wypadł w debacie, ale to może być już za późno”

Prezydent Donald Trump w debacie z kandydatem Demokratów Joe Bidenem unikał kontrowersji i wypadł dobrze, ale to może być dla niego za późno –...

zobacz więcej

„Lekarze zaangażowani jako zwolennicy lub wybierani urzędnicy zawsze stanowili mniejszość. Obecnie coraz więcej osób jest zainteresowanych zaangażowaniem się w politykę zdrowotną. Głosowanie to podstawowy sposób angażowania się – zaznaczył dr Arthur Hong, adiunkt na wydziale chorób wewnętrznych i nauk o danych, autor opracowania.

Jak zauważył, „lekarze, którzy byli już zarejestrowani, głosowali częściej niż ogół społeczeństwa”.

W drugim badaniu, opublikowanym w „Journal of General Internal Medicine”, naukowcy przebadali 175 lekarzy rezydentów ośmiu najliczniejszych specjalizacji w UT Southwestern. Najczęstszą specjalizacją była medycyna wewnętrzna, średni wiek wynosił 29 lat, a 52 proc. stanowili mężczyźni.

Rezydentów poproszono o ocenę czterech barier dotyczących głosowania: rejestracji wyborców, przeszkód logistycznych, czasu i czynników psychologicznych. Z tych czterech najczęściej wskazywany był czas, po którym następowały bariery psychologiczne, takie jak przekonanie lekarzy, że ich głos nie zrobi różnicy. Rejestracja nie stanowiła problemu, ponieważ 96 proc. zostało zarejestrowanych do głosowania.

– Wypalenie zawodowe lekarza to nie tylko długość jego zmian. Chodzi także o to, jak dużą kontrolę masz w życiu zawodowym – zauważył dr Rija Siddiqui, psychiatra-rezydentka UTSW i autorka drugiego badania.

„Jesteśmy o krok od tragedii”. Godzina policyjna w Lacjum i Kampanii

„Jesteśmy o krok od tragedii” z powodu pandemii – przyznał gubernator włoskiego regionu Kampania Vincenzo De Luca. – Musimy wszystko zamknąć –...

zobacz więcej

– Lekarze szkolący się często pracują na obszarach o niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i dysponujących niewielkimi zasobami – wyjaśniała.

Zarówno Lalani, jak i Siddiqui twierdzą, że w opiece zdrowotnej zachodzi zmiana kulturowa, która stawia na pierwszym miejscu zaangażowanie obywatelskie. Byli zaangażowani w działania w Dallas mające ułatwić lekarzom głosowanie, takie jak organizowanie rejestracji wyborców w szpitalu Parkland Memorial Hospital i pomaganie lekarzom rezydentom w zaangażowaniu się w ten proces.

99 proc. rezydentów chorób wewnętrznych w UT Southwestern jest teraz zarejestrowanych do głosowania po działaniach podjętych z inicjatywy rezydentów.

Brakuje jednak obszerniejszych badań dotyczących lekarzy i głosowania. Ostatnie znane badanie w tej dziedzinie „Czy lekarze głosują?” (Do Doctors Vote?) zostało opublikowane w 2006 r. w „Journal of General Internal Medicine”. Naukowcy z University of Pennsylvania przyjrzeli się dwóm ankietom przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych w latach 1996-2002 i stwierdzili, że lekarze głosują rzadziej niż ogół populacji.

źródło:
Zobacz więcej