RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzecznik policji o protestach: Szokująca ilość agresji [WIDEO]

Środowiska lewicowe manifestowały w kolejnych częściach Warszawy po czwartkowym wyroku TK ws. aborcji (fot. PAP/Leszek Szymański)
Środowiska lewicowe manifestowały w kolejnych częściach Warszawy po czwartkowym wyroku TK ws. aborcji (fot. PAP/Leszek Szymański)

Po czwartkowym wyroku TK ws. aborcji w polskich miastach odbyły się manifestacje. – W Warszawie mieliśmy do czynienia z dużymi emocjami. To było widać szczególnie na początku protestu. Gdy ponownie poleciały kamienie, petardy i farba. Jednak sytuacja szybko się uspokoiła – powiedział portalowi tvp.info rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Agresywny tłum pod domem wicepremiera Kaczyńskiego. Skanduje: wyp***lać

W piątek wieczorem, podobnie jak w czwartek, na Żoliborzu w Warszawie w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zebrał się agresywny tłum. ...

zobacz więcej

– Momentami odnosiłem wrażenie, że ten protest jest skierowany przeciw policjantom. A przecież ci sami policjanci będą chronić i pomagać. Szokujące jest to, że dużo agresji było wobec policjantów ruchu drogowego, którzy zadbali o to, by tłum mógł bezpiecznie przejść ulicami – przekazał w rozmowie nadkomisarz.

– Ważną rolę odegrał także Zespół Antykonfliktowy Policji, który wnosi ogromny udział w studzeniu emocji uczestników różnych zgromadzeń. Co do przemarszu był spokojny, jednak nie zabrakło incydentów i nagannego zachowania wobec policjantów. Mowa szczególnie o wulgaryzmach. Przypominam, że każdy z policjantów ma różne poglądy, ale w służbie jesteśmy profesjonalistami. Nie interesuje nas cel protestów, mamy swój główny: bezpieczeństwo – przekazał.

– Oczywiście zgromadzenie było nielegalne. Wynika to z obowiązujących obostrzeń dotyczących Covidu. Ważne w naszych działaniach jest jednak uwzględnienie emocji towarzyszącym uczestnikom. Nie możemy pozwolić, by znalazły one upust np. w zniszczeniach. Zatem taktyka przez nas przyjęta była jak najbardziej słuszna. Świadczą o tym liczby. Blisko 200 osób wylegitymowanych, tyle samo notatek do sanepidu, ponad 120 wniosków o ukaranie do sądu. Liczby te mogą się jednak zmienić. Cały czas analizujemy materiały – zaznaczył.

„Nadawane przez policjantów komunikaty z wezwaniem do zachowania zgodnego z prawem próbuje się zagłuszać wulgarnymi okrzykami. W stronę policjantów rzucane są kamienie” – napisała Stołeczna Komenda Policji na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej