RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rekomendujemy naszym seniorom, aby pozostawali w domu, jeżeli nie ma potrzeby”

„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” – to nowy projekt, w którym rząd, samorządy i instytucje pomocowe wspólnie pracują nad pomocą dla osób starszych. – To połączone siły, abyśmy zdali egzamin z naszej więzi pokoleniowej, troski o naszych seniorów, którzy są fundamentem naszych rodzin. – powiedziała w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Informację można uzyskać pod numerem 22 5051111. – Rekomendujemy naszym seniorom, aby pozostawali w domu, jeżeli nie ma potrzeby – zaapelowała w programie „Poradnik dla seniora”.

Wsparcie seniorów podczas pandemii. W działania włączy się WOT

– Wojska Obrony Terytorialnej, które zbierają doświadczenia od początku pandemii, są w stanie wypełniać zadania w ramach korpusu wsparcia seniorów...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W piątek rząd przedstawił nowe ograniczenia związane z pandemia koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z Covid-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. – Dlatego wprowadzam program „Ochrona seniorów”. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu – mówił.

Minister Maląg podkreśliła w rozmowie z PAP, że rządowi „przede wszystkim bardzo zależy na tym, by każdy potrzebujący senior otrzymał wsparcie”. – Bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii to jeden z naszych absolutnych priorytetów – podkreśliła minister.

Dlatego, jak wskazała, został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Za pośrednictwem infolinii (czynnej od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-21) osoby starsze powyżej 70. roku życia, a w szczególnych przypadkach również młodsi seniorzy, będą mogły zgłosić zapotrzebowanie na przykład na zrobienie zakupów spożywczych czy higienicznych.

Maląg poinformowała, że „osoba, która przyjęła takie zgłoszenie, przekaże numer kontaktowy seniora do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie”. – Pracownik ośrodka skontaktuje się z osobą starszą, zweryfikuje złożone zgłoszenie i ustali szczegóły dotyczące udzielanej pomocy. Ostatnim krokiem jest dostarczenie seniorowi wsparcia np. w postaci wspomnianych zakupów – dodała. – Zadbaliśmy o to, by każdy zainteresowany uzyskaniem pomocy miał możliwość zgłoszenia takiego zapotrzebowania – zapewniła.

W pomoc seniorom w ramach Korpusu mają być zaangażowani wolontariusze, którzy sami zgłoszą się do pomocy (zgłaszać się można za pośrednictwem strony www.wspierajseniora.pl lub osobiście w lokalnym ośrodku pomocy), a także Wojska Obrony Terytorialnej i pracownicy pomocy społecznej. Ich zadaniem będzie pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

– W ubiegłym roku z pomocy społecznej korzystało 1,205 mln osób. To pokazuje skalę proponowanej przez nas pomocy – powiedziała Maląg. – Bezpieczeństwo osób starszych jest dla nas niezwykle ważne i robimy co w naszej mocy, by je im zapewnić – podkreśliła. – Gorąco apeluję: seniorze, jeśli to tylko możliwe, zostań w domu – dodała.

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usług wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć między innymi na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

źródło:
Zobacz więcej