RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Andrzej Duda wykonał test na koronawirusa. Jest wynik

Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Razem z żoną udał się na samoizolację.

Prezydent: Szpital na Stadionie Narodowym ma stanowić zabezpieczenie

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie w izolacji – przekazał na Twitterze Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. Napisał też: „Prowadzone jest przez GiS postępowanie. Działamy zgodnie z przepisami i wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego”.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi” – informował wcześniej Spychalski. Dodał, też, że „w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Prezydenta RP, udaje się na kwarantannę”.

Jak podaje RMF FM, Andrzej Duda mógł się zakazić od jednego z funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa.

Prezydent od początku pandemii wspiera działania rządu w walce z wirusem. W piątek złożył też wizytę na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie powstaje szpital polowy dla pacjentów chorych na Covid-19.

– Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, zdecydowany, gdyby brakowało miejsc w szpitalach dla chorych – powiedział w piątek prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że budowa szpitala tymczasowego jest już bardzo zaawansowana. Jak podkreślił, stanowi on realizację rządowej strategii walki z koronawirusem. – Będą także i inne szpitale, które w tej chwili są przygotowywane w całej Polsce – zaznaczył prezydent.

Tenisistka Iga Świątek i jej ojciec odznaczeni przez prezydenta Dudę

zobacz więcej

Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski piątkowa wizyta prezydenta na PGE Narodowym, gdzie jest przygotowywany szpital tymczasowy, nie wpłynie na termin jego otwarcia. – Wszyscy byli w maseczkach, zachowywali dystans, więc to ryzyko zakażenia było minimalne. Ale na pewno osoby, które miały kontakt z panem prezydentem, będą miały testy, ponieważ bardzo nam zależy, żeby ta budowa jak najszybciej została skończona – zaznaczył wiceminister na antenie RMF FM.

– Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona – dodał wiceminister.

W piątek prezydent odznaczył też Igę Świątek za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. Jak podkreślił Kraska na antenie radia, osoby, u których stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa trafiają do izolacji, a osoby, które miały kontakt, muszą być objęte kwarantanną. – Myślę, że pani Iga Świątek też taką kwarantanną będzie objęta – dodał.

W RMF FM Kraska potwierdził, że prezydent jest w dobrej kondycji. – Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki. Jest młodym człowiekiem, więc myślę, że sobie z tym doskonale poradzi. Jak widać, wirus nie wybiera. Każdego może to spotkać, stąd bardzo aktualne są nasze apele, abyśmy przestrzegali reguł – wskazał wiceszef MZ.

„Przyszłość zależy od nas”. Prezydent apeluje: Noś maseczkę, chroń seniorów

Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i...

zobacz więcej

Do kwestii zakażenia się koronawirusem przez prezydenta odniósł się – podczas rozmowy na antenie TVP Info – minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek”, który sam niedawno przechodził Covid-19. – Cieszę się, że pan prezydent czuje się dobrze, jak mówi pan rzecznik pana prezydenta, pan minister Błażej Spychalski. Życzę mu zdrowia i cierpliwości w pokonywaniu tej choroby – powiedział szef resortu edukacji.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że wprowadzane są działania zgodne z procedurą sanitarną. – To jest kwestia dla nas nowa. Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie, tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta – powiedział w sobotę Szczerski.

– Cały czas postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną – zapewnił. Dodał, że kancelaria będzie przekazywać informacje na ten temat.

źródło:
Zobacz więcej