RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiana czasu. Kilkanaście składów PKP Intercity zatrzyma się

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 24 na 25 października można uzyskać m.in. za pośrednictwem strony intercity.pl (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Dzisiejszej nocy przechodzimy z czasu letniego na zimowy. O godz. 3.00 trzeba cofnąć wskazówki zegarów na 2.00. Czas letni zacznie znów obowiązywać od niedzieli 28 marca 2021 roku. W nocy 13 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem jazdy.

Koronawirus w PKP Intercity. Ponad 20 pracowników trafiło na kwarantannę

Dwóch pracowników PKP Intercity otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Spółka nie ujawnia, w których pociągach pracowali zakażeni. Wg ...

zobacz więcej

Jest prawdopodobne, że będzie to jedna z ostatnich zmian czasu, ponieważ Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej, by zakończyć przestawianie zegarków w 2021 roku. Przedtem jednak muszą na to wyrazić zgodę wszystkie kraje unijne.

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, w których większość Europejczyków - 84 procent - opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021.

Zmianę czasu stosuje prawie 70 krajów. Obowiązuje ona prawie we wszystkich państwach europejskich. Czasu nie zmieniają Białoruś, Islandia i Rosja.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie zostało wydane w 2016, na lata 2017-2021.

Nocny postój pociągów Intercity

Zmianę odczują między innymi podróżujący koleją. Pociągi, dzięki postojowi na stacjach w noc zmiany czasu, przyjadą do miejscowości docelowych bez zmian.

Przykładowo pociąg IC Karkonosze relacji Białystok – Jelenia Góra będzie miał postój na stacji Kalisz od 03:13 czasu letniego i odjedzie o 03:14 czasu zimowego, a pociąg TLK Ustronie relacji Kołobrzeg – Kraków Główny zatrzyma się na postój na stacji Warszawa Wschodnia od 03:41 czasu letniego i odjedzie o 03:43 czasu zimowego.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 24 na 25 października można uzyskać m.in. za pośrednictwem strony intercity.pl, poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 oraz u konduktorów w pociągach kursujących w noc przejściową.

Jak informuje przewoźnik, co roku zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października w blisko 70 krajach na świecie. W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

źródło:

Zobacz więcej