RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cała Polska czerwoną strefą. Powracają obostrzenia i restrykcje

Od dziś wchodzą w życie nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa Covid19. Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe w całej Polsce.

Cała Polska w czerwonej strefie i zmiany w podstawówkach. Konferencja premiera

W piątek rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera z dnia 23 października 2020 r. określające nowy zakres ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według tego rozporządzenia Polska od 24 października, czyli od soboty, stała się strefą czerwoną z nowymi obostrzeniami, co już wcześniej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. „Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS–CoV–2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – wynika z rozporządzenia.

Maseczka z powłoką biobójczą? Trwają prace nad certyfikacją

Opracowano innowacyjną technologię maseczek ochronnych o właściwościach biobójczych. Trwają prace nad ich certyfikacją oraz uruchomieniem linii...

zobacz więcej

Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Nie trzeba będzie też zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

Nauka klas IV - VIII tylko zdalnie

Jeśli chodzi o edukację to do zdalnej nauki, która obecnie obowiązuje w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, dołączą starsi uczniowie szkół podstawowych, od 4 klasy. Natomiast przedszkola działać będą normalnie.

Dzieci i młodzież w godz. 8-16 na ulicach pod opieką dorosłych

Ponadto, według przepisów, małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak skorzystać z pomocy?

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia o pozostanie w domach w związku z rozwojem pandemii. Ograniczenia...

zobacz więcej

Godziny dla seniorów i Korpus Wsparcia Seniorów

W dalszym ciągu obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy.

Dla seniorów zostanie uruchomiona darmowa infolinia 22-505-11-11. Dzwoniąc pod ten numer, seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione. Seniorzy uzyskają wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a usługa (z wyjątkiem wartości zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Usługi hotelarskie i fryzjerskie w reżimie sanitarnym

Według rozporządzenia prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne. Muszą się jednak stosować do zaleceń reżimu sanitarnego.

Swoją działalność mogą prowadzić też jest fryzjerzy i gabinety kosmetyczne, ale pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. „Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi” – wyjaśniono.

Restauracje, puby, bary – sprzedaż tylko na wynos

Jeśli chodzi o gastronomię, to do przygotowywaniu i podawaniu posiłków jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu dostarczeniu. Z kolei targi, wystawy, kongresy czy np. konferencje są dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Czekają nas kolejne obostrzenia. Wicepremier podał datę

Lockdown nie jest rozwiązaniem, które w jakikolwiek sposób pomoże w walce z pandemią w perspektywie 2-3 miesięcy – ocenia wicepremier Piotr...

zobacz więcej

Ograniczenia w transporcie publicznym

W całym kraju obowiązują ograniczenia w transporcie publicznym; może być zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Siłownie i baseny zamknięte

Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne z maksymalnym udziałem 25 proc. publiczności. Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte.

W kościele tylko w maseczce

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos.

Ograniczenia liczby klientów w sklepach

W sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych – powyżej 100 m kw. – jeden na 15 m kw.

Ponadto we wszystkich placówkach handlowych jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych

Nie można też organizować imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje.

Sanatoria zamknięte

Ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria - zostaną one zamknięte po zakończeniu trwających obecnie turnusów.

Dozwolone zgromadzenia – do pięciu osób

Co do zgromadzeń, to maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż pięć osób. Do odwołania zakazuje się organizowania innych imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju. Wyjątkiem są spotkania lub zebrania służbowe. To ograniczenie nie dotyka także m.in. egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych, czy konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

źródło:

Zobacz więcej