RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jesteśmy o krok od tragedii”. Godzina policyjna w Lacjum i Kampanii

W pierwszych minutach godziny policyjnej niedaleko siedziby władz regionu w Neapolu miała miejsce manifestacja przeciwników restrykcji (fot. PAP/EPA/STRINGER)

„Jesteśmy o krok od tragedii” z powodu pandemii – przyznał gubernator włoskiego regionu Kampania Vincenzo De Luca. – Musimy wszystko zamknąć – powiedział w piątek szef władz regionu przed wejściem w życie o godz. 23 godziny policyjnej na jego obszarze.

Włochy przygotowują nowe restrykcje przeciwko koronawirusowi

Włoski rząd przygotowuje kolejne restrykcje mające uchronić kraj przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dekret premiera ma wejść w życie w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Będziemy zmierzać w kierunku zamknięcia wszystkiego – oświadczył przewodniczący władz regionu ze stolicą w Neapolu. Tego dnia zanotowano w Kampanii prawie 2300 nowych zakażeń koronawirusem.

Wyjaśnił następnie: – Musimy zamknąć wszystko na miesiąc, 40 dni, a potem zobaczymy, ale bez drastycznych rozwiązań nie damy rady. Dekretu w sprawie lokalnego lockdownu należy według mediów oczekiwać w najbliższych dniach.

– Nie chcę widzieć sznura ciężarówek z trumnami – dodał De Luca, przywołując obrazy z Bergamo w marcu.

– Jedynym celem musi być ratowanie życia rodzin, cała reszta się nie liczy – stwierdził gubernator Kampanii.

Jego zdaniem sytuacja w szpitalach jest „ciężka”, a już za kilka dni oddziały intensywnej terapii mogą być przepełnione.

– Planowanie pozwala nam nadal panować nad sytuacją, ale przy takich liczbach zakażeń nie ma systemu szpitalnego na świecie, który da radę w obliczu fali uderzeniowej – uważa polityk z Neapolu.

Duży wzrost zakażeń w Lombardii

Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę – tak włoski dziennik „La Repubblica” komentuje wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny...

zobacz więcej

Godzina policyjna w regionach Lacjum i Kampania

We włoskim stołecznym regionie Lacjum o północy z piątku na sobotę weszła w życie godzina policyjna, obowiązująca do 5.00. Celem tego kroku jest zahamowanie drugiej, gwałtownej fali zakażeń koronawirusem. O 23.00 godzina policyjna zaczęła się w Kampanii.

Tym samym oba regiony ze stolicami w Rzymie i Neapolu dołączyły do Lombardii, gdzie ten sam krok wprowadzono w czwartek.

Podczas godziny policyjnej przemieszczać można się będzie wyłącznie z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem lub innymi pilnymi potrzebami.

W Rzymie już o godzinie 21.00 zamknięte zostały główne place, na których zawsze w weekendy gromadzą się tłumy ludzi, zwłaszcza młodzieży. Miejsca te, między innymi Piazza Trilussa na Zatybrzu i Campo de Fiori będą zamykane w każdy weekend, by nie dochodziło tam do zgromadzeń.

Szybciej niż zwykle w piątkowy wieczór opustoszały restauracje w historycznym centrum Wiecznego Miasta. Jak się zauważa, rzymianie, przyzwyczajeni do późnych kolacji muszą zmienić swoje zwyczaje i opuścić lokale na tyle wcześniej, by przed godziną policyjną wrócić do domu. Restauracje otwarte są również do 24.00.

W Kampanii godzina policyjna weszła w życie w piątek o 23.00 i będzie trwać każdej nocy do 5.00.

W pierwszych minutach godziny policyjnej niedaleko siedziby władz regionu w Neapolu rozpoczęła się gwałtowna manifestacja przeciwników restrykcji. Doszło tam do poważnych starć z policją, która w odpowiedzi na świece dymne i rzucanie petardami użyła gazów łzawiących.

źródło:

Zobacz więcej