RAPORT

Pogarda

„Washington Post”: Wypowiedź Bidena o przemyśle naftowym może mu zaszkodzić

Zatrzymam dotacje dla przemysłu naftowego. Nie będzie federalnych dotacji – wyjaśniał swoje podejście Biden (fot. PAP/EPA/Morry Gash / POOL)
Zatrzymam dotacje dla przemysłu naftowego. Nie będzie federalnych dotacji – wyjaśniał swoje podejście Biden (fot. PAP/EPA/Morry Gash / POOL)

Najnowsze

Popularne

Podczas prezydenckiej debaty kandydat Demokratów Joe Biden zapowiedział, że „wygasi przemysł naftowy”. Później wyjaśniał, że chodzi mu o dotacje federalne. Dziennik „Washington Post” ocenia, że komentarz z telewizyjnego starcia może mu zaszkodzić w wyborach.

Niecierpliwy Joe Biden. Powtórzył wpadkę Busha z 1992 roku

Kandydat Demokratów Joe Biden wyraźnie niecierpliwił się w trakcie debaty z prezydentem Donaldem Trumpem. Kamery zarejestrowały, jak spogląda na...

zobacz więcej

„To prawdopodobnie nie będzie miało (dla Bidena) dobrego wpływu w stanach, o które toczy się walka w listopadzie, jak Teksas czy Pensylwania” – stwierdza „Washington Post”, pisząc o deklaracji 78-letniego byłego wiceprezydenta. W trakcie debaty w Nashville Demokrata, pytany przez swojego wyborczego rywala o to, „czy zamknie przemysł naftowy”, odpowiedział, że wygasi go. Trump ocenił, że to „duże oświadczenie”, z czym Demokrata się zgodził.

„Ponieważ przemysł naftowy mocno zanieczyszcza. Ponieważ musi być zastąpiony odnawialną energią. Zatrzymam dotacje dla przemysłu naftowego. Nie będzie federalnych dotacji” – wyjaśniał swoje podejście Biden. Prezydent uznał, że oznaczać to będzie „zniszczenie przemysłu”. „Będziecie o tym pamiętali w Teksasie? W Pensylwanii, Oklahomie?” – mówił.

„Odpowiedź Bidena »tak« na pytanie o zamknięcie przemysłu naftowego była dla niego na tyle ważna, że później próbował wyjaśnić swoje stanowisko dziennikarzom na lotnisku. Mówił, że przestanie przekazywać pieniądze przemysłowi naftowemu, zamiast go całkowicie zamykać” – relacjonuje „Washington Post”.

„Jest remis”. Amerykanista komentuje debatę Trump-Biden

– Wydaje mi się, że jest remis po tej debacie. Każdy wypowiedział, a właściwie deklamował swoje znane już tezy – ocenił w TVP Info amerykanista...

zobacz więcej

Według gazety wypowiedź Bidena podczas debaty na temat gigantycznej w USA branży, w kampanii może wykorzystać Trump. „Problem dla Bidena polega na tym, że rywalizuje z kimś, kto jest gotów wykorzystać każdy dostrzeżony błąd, (...) i nadaje temu tyle rozgłosu ile to możliwe, nawet mijając się z faktami” – pisze „Washington Post”.

Komentarz z debaty przypomina w ocenie dziennika moment, gdy Biden zadeklarował w sierpniu: „koniec z nowym szczelinowaniem hydraulicznym (ang. fracking)”. Dzięki zastosowaniu tej rewolucyjnej metody produkcja ropy naftowej w ciągu ostatniego dziesięciolecia wzrosła w Stanach Zjednoczonych więcej niż dwukrotnie.

Taka deklaracja o tej metodzie „może być popularna w prawyborach Demokratów, ale nie w wyborach krajowych, gdyż szczelinowanie hydrauliczne zapewnia wiele miejsce pracy w Pensylwanii, Ohio czy Teksasie” – stwierdza „Washington Post”. I dodaje, że „kampania (Bidena) natychmiast wyjaśniła, że nie chce wydawać nowych zgód na publicznych terenach, co pozwoli większości branży na kontynuację prac”. Sam Demokrata też miesiąc później mówił w Pittsburghu: „nie jestem za zakazem szczelinowania hydraulicznego”.

Jednocześnie „Washington Post” zauważa, że sondaż Kaiser Family Foundation z 2019 roku wykazał, że dwie trzecie Amerykanów uważa, że Trump robi za mało w kierunku ochrony klimatu. Poglądy dotyczące środowiska naturalnego reprezentowane przez Bidena podziela więc wielu obywateli USA, co może mu przyczynić się do jego końcowego sukcesu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej