RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kryzys w relacjach USA - Turcja. Powodem są testy rosyjskiego systemu rakietowego

Na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego zarejestrowano na wideo lot pocisku rakietowego (fot. Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin)
Na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego zarejestrowano na wideo lot pocisku rakietowego (fot. Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin)

Departament Obrony USA „z całą stanowczością” potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S–400. To może mieć „poważne konsekwencje” dla współpracy wojskowej USA i Turcji – oświadczył w piątek rzecznik Pentagonu.

Turcja korzysta z rosyjskich rakiet? Ostra reakcja USA

Stany Zjednoczone skrytykowały dokonane w piątek w Turcji próbne wystrzelenie rakiety, stanowiącej najprawdopodobniej element sprowadzonego z Rosji...

zobacz więcej

– Nasze stanowisko zawsze było jasne i nie uległo zmianie: system operacyjny S–400 nie jest zgodny z zobowiązaniami podjętymi przez Turcję jako sojusznika Stanów Zjednoczonych i NATO – powiedział Jonathan Rath Hoffman.

– Jesteśmy przeciwni testowaniu tego systemu przez Turcję, może to mieć poważne konsekwencje dla naszych stosunków obronnych – kontynuował rzecznik Pentagonu.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan potwierdził w piątek wcześniejsze doniesienia o przeprowadzeniu przez Turcję testów zakupionego w Rosji, mimo sprzeciwów USA, rakietowego systemu obrony powietrznej S–400.

– Zostały przeprowadzone i będą przeprowadzane – oświadczył Erdogan w Stambule. Zaznaczył jednocześnie, że nie będzie się prosić USA o zgodę w tej sprawie.

W piątek w ubiegłym tygodniu z portowego miasta Synopa na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego zarejestrowano na wideo lot pocisku rakietowego. Tureckie media poinformowały wówczas, że była to pierwsza próba sprawności bojowej systemu S–400. Rakietę wystrzelono ze strefy czasowo zamkniętej dla żeglugi morskiej i powietrznej z powodu zapowiedzianych przez władze prób pocisków kierowanych.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek w Brukseli zaniepokojenie następstwami tureckiej decyzji o imporcie rakiet S–400. Podkreślił, że dla Sojuszu ważne jest, by elementy obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej państw członkowskich były ze sobą kompatybilne i funkcjonowały w zintegrowanych ramach.

USA uznały zakupienie przez Turcję zdolnego niszczyć głowice bojowe rakiet balistycznych rosyjskiego systemu S–400 za akt nielojalności swej sojuszniczki z NATO. W odpowiedzi zawieszono tureckie uczestnictwo w programie produkcji i wprowadzania do służby myśliwca najnowszej generacji Lockheed Martin F–35.

Ankara twierdzi, że partnerzy z NATO nie zaoferowali jej żadnej sensownej alternatywy dla S-400.

Turecko–rosyjska umowa w sprawie zakupu S-400 została podpisana w 2017 roku, a dostawy elementów pierwszego z czterech kosztujących łącznie 2,5 mld dolarów systemów rozpoczęły się w lipcu 2019 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej