RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ dostanie prawie 600 mln dolarów na obozy Rohingów w Bangladeszu

Wcześniej UNHCR oszacował utrzymanie obozów na 1 mld USD (fot. PAP/EPA/NYUNT WIN)

Na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) kraje członkowskie ONZ zobowiązały się do przekazania 597 mln dolarów na obozy uchodźców w Bangladeszu, w którym przebywa 860 tys. Rohingów.

Zagłada Rohingjów na morzu. Ciała znaleziono na statku

Ciała co najmniej 24 Rohingjów (birmańskich muzułmanów) znaleziono na przepełnionym statku, który od tygodni dryfował na pełnym morzu –...

zobacz więcej

USA przekażą 200 mln dolarów, Unia Europejska 113,5 mln, a Wielka Brytania 63 mln dolarów na obozy uciekinierów z Birmy, należących do prześladowanej mniejszości muzułmańskiej.

Wcześniej UNHCR oszacował utrzymanie obozów na 1 mld dolarów i do konferencji udało się zebrać 636 mln. Rosja i Chiny nie wzięły udziału w tej konferencji.

Według szefa UNHCR Filippo Grandiego, cytowanego przez agencję AFP, pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na większą pomoc humanitarną, w tym na edukację dzieci.

Bangladesz zmaga się z kryzysem humanitarnym od końca lat 80., gdy granicę z Birmą przekroczyła pierwsza fala 200 tys. uchodźców. Kolejne czystki etniczne miały miejsce na początku lat 90. i w 2012 r. Jednak najwięcej Rohingjów ratowało się ucieczką do Bangladeszu w połowie 2017 r. – 740 tys. osób szukało schronienia po drugiej stronie granicznej rzeki Naf.

Międzynarodowa społeczność oskarża rząd laureatki pokojowej nagrody Nobla Aung San Suu Kyi i birmańską armię o ludobójstwo podczas ofensywy wojsk w 2017 r. w stanie Rakhine.

Władze Bangladeszu zwracają uwagę na problemy z tak wielką liczbą uchodźców przebywających w regionie Koks Badźar i jak informuje dziennik „Dhaka Tribune”, planują przenieść 100 tys. Rohingów na bezludną wyspę Bhashan Char w Zatoce Bengalskiej. Część przedstawicieli uchodźców sprzeciwia się przeniesieniu na odizolowaną od świata wyspę.

UNHCR pracuje nad planem repatriacji Rohingjów do Birmy. Powrót uchodźców jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej wschodniego sąsiada Bangladeszu, które odbędą się na początku listopada. Większość Birmańczyków nie chce powrotu Rohingjów do kraju, gdzie uważani są za nielegalnych imigrantów.

źródło:

Zobacz więcej