RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wyprowadził tysiące kobiet na ulicę”. Szczerba obwinia Kaczyńskiego

Środowiska lewicowe przeszły w nocy z czwartku na piątek pod dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (fot. Omar Marques/Getty Images)

Wyprowadził tysiące kobiet znowu na ulicę. W środku epidemii – tak Michał Szczerba skomentował w piątek na Twitterze kolejny protest zwolenników aborcji, zorganizowany w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu w Warszawie. Nieco wcześniej premier Mateusz Morawiecki zaapelował w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym o jedność narodową wobec zagrożeń związanych z pandemią. Sprzeciw protestujących wywołało czwartkowe orzeczenie TK o tym, że przepis zezwalający na tzw. aborcję eugeniczną jest niezgodny z konstytucją. Tego dnia demonstranci przed domem Kaczyńskiego zaatakowali kamieniami policjantów, którzy zabezpieczali protest.

Stan klęski żywiołowej? Jest opinia wicepremiera Kaczyńskiego

Teraz koncentrujemy się na zabezpieczeniu wydolności służby zdrowia; nastawiamy się na najczarniejszy scenariusz i pod niego przygotowujemy opiekę...

zobacz więcej

„Wyprowadził tysiące kobiet znowu na ulicę. W środku epidemii. Przykrywa wielomiesięczne zaniedbania. Ale jako wiceprezes Rady Ministrów ponosi odpowiedzialność konstytucyjną. Za każde nadużycie i przestępstwo władzy. Za każdą służbę, za każdego funkcjonariusza” – napisał Szczerba w piątek, w kolejnym dniu protestów na Żoliborzu.

W związku z obowiązującą w stolicy czerwoną strefą, zgromadzenia powyżej 10 osób są zabronione. Odległość między takimi grupami musi być większa niż 100 m. Apele policji skierowane, do protestujących spotkały się jednak zarówno w czwartek, jak i piątek z agresją protestujących.

Szczerba dodał na Twitterze: „Kaczyński. Ten wirus jest coraz bardziej groźny”.

Protest w Warszawie. Zaatakowali policję kamieniami

Po wyroku TK ws. aborcji, środowiska lewicowe manifestowały w kolejnych częściach Warszawy. Późnym wieczorem tłum protestujących – mimo apeli...

zobacz więcej

We wtorek portal niezależna.pl umieścił fragment wywiadu, jakiego „Gazecie Polskiej” udzielił prezes PiS i wicepremier na temat epidemii w Polsce i sposobów walki z wirusem. „Bardzo krytycznie patrzę na artykuły prasowe, które przekonują ludzi, choćby do tego, że noszenie masek jest bzdurą. I równie krytycznie oceniam działanie niektórych samorządów, choćby warszawskiego, pozwalające na zgromadzenia, będące w oczywisty sposób złamaniem rygoru epidemicznego i po prostu zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi” – powiedział Kaczyński.

W czwartek protestujący zgromadzili się najpierw przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Nie zareagowali na apel policji, aby w związku z epidemią nie gromadzić się w dużych skupiskach. Po czym przeszli przed siedzibę PiS przy ulicy Nowogrodzkiej, a następnie przemaszerowały przed dom Jarosława Kaczyńskiego. Demonstrujący zaczęli rzucać w funkcjonariuszy kamieniami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym. Doszło też do przepychanek.

W piątek podczas przemówienia zw. z epidemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w walce z koronawirusem ważna jest solidarność, a nie poglądy polityczne. – Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni. (…) W wielu krajach temat walki z COVID jest wyłączony z politycznego sporu. Chcielibyśmy, żeby w Polsce było podobnie. Właśnie dlatego niedawno zaprosiłem całą opozycję na spotkanie w sprawie walki z pandemią. Chciałbym, żeby dzisiaj zabrzmiało to jeszcze raz mocno i wyraźnie: odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. (…) Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze – mówił szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej