RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilkadziesiąt tysięcy islamistów w RFN. „To stanowi zagrożenie terrorystyczne”

W niemieckich więzieniach ma przebywać ponad stu islamistów, a w areszcie śledczym szesnastu (fot. Idrees Abbas/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Liczba islamistów w RFN przekracza obecnie 28 tysięcy. Według Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji w tej grupie 2060 osób stanowi zagrożenie terrorystyczne. O danych niemieckiego kontrwywiadu cywilnego poinformowały gazety wydawane przez grupę medialną Funke.

Ponad połowa Niemców uznaje islam za zagrożenie

Z opublikowanego właśnie raportu niemieckiej fundacji Bertelsmanna wynika, że około połowy Niemców uznaje islam za zagrożenie. Jedynie jednej...

zobacz więcej

– Organy bezpieczeństwa państwowego monitorują w ramach wzajemnej współpracy różne osoby mogące stanowić zagrożenie terrorystyczne. Uważnie śledzą wydarzenia i zjawiska zachodzące w środowisku niemieckich islamistów – zapewnił niemieckie media Thomas Haldenwang, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.

W rozmowie z dziennikarzami przypomniał o ataku nożownika na turystów w Dreźnie na początku października, w którym jeden z nich zmarł, a drugi został ciężko ranny. Napastnikiem okazał się 20-letni Syryjczyk, podejrzewany że może być zdolny do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego z pobudek islamistycznych.

– Straszny czyn popełniony w Dreźnie dowodzi, że islamistyczny terroryzm stanowi w dalszym ciągu duże zagrożenie dla Niemiec – zaznaczył.

Z informacji podanych przez media wynika, że w niemieckich więzieniach przebywa ponad stu islamistów, a w areszcie śledczym jest ich szesnastu. W więzieniach w Bawarii osadzono 31 osób powiązanych z islamistycznym terroryzmem, a kolejne 27 osób jest podejrzewanych o takie powiązania.

Islamiści szykowali zamach w Niemczech. Policja rozbiła komórkę

Niemiecka policja rozbiła komórkę terrorystyczną. Jak podano, pięciu mężczyzn z Tadżykistanu planowało przeprowadzenie zamachów w imieniu Państwa...

zobacz więcej

Z kolei w Badenii-Wirtembergii 17 osadzonych poddano profilaktycznej obserwacji ze względu na ich zachowanie oraz otrzymane wskazówki na temat ich możliwej działalności o charakterze terrorystycznym. „W Turyngii liczba islamistów osadzonych w więzieniach jest jednocyfrowa” – podały tamtejsze władze.

Natomiast liczba potencjalnie groźnych islamistów, przebywających w więzieniach w kraju związkowym w Hesji jest „niska i dwucyfrowa”. „Średnia liczba dwucyfrowa” odnosi się do osadzonych, którzy otrzymali wyrok za przestępstwa popełnione z pobudek religijnych.

W Brandenburgii odnotowano jeden taki przypadek, a w Bremie przebywa w więzieniu jedna osoba powiązana ze środowiskiem islamistycznym, która została jednak skazana za inne czyny.

źródło:
Zobacz więcej