RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna; solidarni – zwyciężymy!

Odłóżmy na bok polityczne spory. Teraz trzeba działać! Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki w specjalnym wystąpieniu poświęconym walce z pandemią koronawirusa. Szef rządu podkreślił, że „jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. – Solidarni – zwyciężymy! – zaapelował. Mateusz Morawiecki odniósł się także do wprowadzanych obostrzeń w związku z czerwoną strefą, obowiązującą w całym kraju od soboty.

MZ: 13,6 tys. nowych zakażeń, ponad 2 tys. na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia informuje o rekordowej liczbie: 13 632 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W piątek resort przekazał w...

zobacz więcej

Premier mówił o nowych zasadach bezpieczeństwa. – Powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne – powiedział. Mateusz Morawiecki podkreślił, że ograniczenia dotyczą także seniorów.

Poinformował, że wszelkie decyzje dot. obostrzeń konsultowane są z ekspertami. – Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów – zapewnił szef rządu.

– Ta długa i wyczerpująca walka z pandemią koronawirusa budzi różne emocje i wątpliwości. Jednak rząd musi w swoich działaniach być ponad nimi i dokonywać kluczowych rozstrzygnięć, które są w interesie wszystkich Polaków. To jest nasza odpowiedzialność – zaznaczył.

Strategia i przygotowanie do drugiej fali

Jak podkreślił Morawiecki, wybrana strategia odrzuca skrajności. – Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: Po pierwsze – zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby – poinformował.

Premier: Od soboty cała Polska strefą czerwoną

Cała Polska od soboty strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wśród...

zobacz więcej

– Po drugie – mówił premier – zagwarantować stabilność gospodarczą, tak żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie – otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore – podkreślił.

Mateusz Morawiecki ocenił, że „w tej ciężkiej walce jesteśmy mądrzejsi o doświadczenie zdobyte podczas pierwszej fali epidemii”. – Podejmowane wiosną szybkie działania nie tylko ochroniły życie i zdrowie Polaków, ale też dały czas na przygotowanie się do wyzwań, z którymi mierzymy się teraz – powiedział.

Szef rządu poinformował też o nowo nabytym sprzęcie dla szpitali. – Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom – zapewnił.

Jak przekazał, przygotowane zostały rozwiązania, „które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia”. – Na Stadionie Narodowym i w kilkunastu innych miejscach w Polsce organizujemy specjalne szpitale, które będą rezerwą na najtrudniejszy czas – powiedział.

Podziękowania dla medyków

W wystąpieniu szef rządu podziękował służbom medycznym i służbom mundurowym. – Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami – podkreślił.

Odniósł się też do łamania obostrzeń. – Będziemy na takie zachowania reagować, bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich – zaznaczył.

Premier zwrócił uwagę, że w walce z koronawirusem ważna jest solidarność, a nie poglądy polityczne. – Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni – powiedział. Jak zauważył, „w wielu krajach temat walki z COVID jest wyłączony z politycznego sporu”.

Odłóżmy na bok polityczne spory

– Chcielibyśmy żeby w Polsce było podobnie. Właśnie dlatego niedawno zaprosiłem całą opozycję na spotkanie w sprawie walki z pandemią. Chciałbym, żeby dzisiaj zabrzmiało to jeszcze raz mocno i wyraźnie: odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać! Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie! – zaapelował Mateusz Morawiecki.

– Codzienny wysiłek lekarzy i całej służby zdrowia oraz działania rządu i administracji państwowej to wciąż podstawa walki z epidemią. Ale to wszystko może być za mało, jeśli nie włączymy się do tej walki solidarnie jako wspólnota, jako naród – podkreślił.

Stosujmy żelazną zasadę DDM

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku – przyznał premier. Jak podkreślił, „rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń”.

Szef rządu ponownie zaapelował do wszystkich Polaków o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. – Proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dbajmy o częste wietrzenie pomieszczeń – powiedział.

– Zadbajmy również o swoje bezpieczeństwo korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID. Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach. Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych – zaapelował Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, „stawką tej walki jest zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny”.

– Musimy pokonać tę epidemię. Jako Naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni – zwyciężymy! – powiedział szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej