RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Aborcja jest zabójstwem”. Była działaczka PO przypomina Rzeplińskiemu i Zollowi ich słowa

Aleksandry Wasilewskiej pozbyto się z szeregów PO za krytykę wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (fot. Shutterstock/StockKK)

Była działaczka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Wasilewska przypomina profesorom Andrzejowi Zollowi i Andrzejowi Rzeplińskiemu ich własne decyzje i wypowiedzi w sprawie aborcji. Obaj, krytyczni wobec obecnego Trybunału Konstytucyjnego, byli kiedyś jego przewodniczącymi. Wasilewskiej pozbyto się z szeregów PO za krytykę wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w czasie prezydenckiej kampanii.

Nie takiego wyroku TK chciała PO. Liderzy tej partii atakują bez hamulców

Z atakiem ze strony władz Platformy Obywatelskiej spotkało się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z konstytucją przepis...

zobacz więcej

TK za niezgodny z konstytucją uznał w czwartek przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie spotkało się z falką krytyki m.in. ze strony władz Platformy Obywatelskiej. „Partyjni figuranci chcą zastąpić sumienie” – napisał w mediach społecznościowych wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Z kolei szef Platformy Borys Budka stwierdził, że sędziowie Trybunału to partyjni dublerzy. Donald Tusk zaatakował sędziów , nazywając orzeczenie „politycznym łajdactwem”.

Nie zabrakło też wypowiedzi byłego przewodniczącego Trybunału prof. Andrzeja Zolla. - Legitymacja tego organu jest bardzo wątpliwa – stwierdził w TVN24 Zoll, podważając tym samym legalność decyzji polskiego sądu konstytucyjnego. Z podobnej krytyki od lat znany jest także inny były przewodniczący trybunały prof. Andrzej Rzepliński.

Na te wypowiedzi zareagowała była działaczka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Wasilewska, której pozbyto się z szeregów PO za krytykę wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w czasie prezydenckiej kampanii. Przypomina Andrzejowi Zollowi i Andrzejowi Rzeplińskiemu ich własne decyzje i wypowiedzi w sprawie aborcji.

Przypomniała wywiad, jakiego w 2016 roku udzielił „Gazecie Wyborczej” prof. Rzepliński. Prawnik powiedział w nim m.in.: „Bo nieważne jak byśmy próbowali elegancko nazwać, aborcja jest zabójstwem”.

W 2015 roku, kiedy Trybunałem kierował prof. Rzepliński, zapadł wyrok ws. klauzuli sumienia. TK orzekł wówczas, że medycy przy odmowie wykonania aborcji i wskazania innej placówki medycznej, która to zrobi, mają prawo korzystać z klauzuli sumienia.

Prof. Kłak: Ochrona prawna życia nie może zależeć od faz życia czy wieku

– W dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny nawiązał do swego wcześniejszego orzecznictwa i stanął na stanowisku, że życie podlega ochronie w fazie...

zobacz więcej

Czwartkowy wyrok TK skomentował w TVN24 były przewodniczący trybunału prof. Andrzej Zoll. Stwierdził, że „sytuacja, jaką dzisiaj mamy, świadczy o tym, że polityka przeważa nad prawem”.

Tylko, że w 1997 r. niemal identyczne orzeczenie trybunał wydał pod jego kierownictwem. Wyeliminował wówczas przepisy dopuszczające aborcję z tak zwanych powodów społecznych, czyli trudnej sytuacji matki. Trybunał uznał wtedy ten przepis za nielegalny.

Przypomniała to Zollowi Wasilewska, zamieszczając wpis w mediach społecznościowych. „Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 1997 roku. Jest identyczne do tego z przedwczoraj. Na czele Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll” – napisała.

W rozmowie z portalem tvp.info zwrócił na to także uwagę prof. Czesław Kłak wskazując na wyrok z 28 maja 1997 r. kiedy Trybunałowi przewodniczył prof. Zoll. – Trybunał już wcześniej uznał, że podmiotem prawa do ochrony życia jest człowiek na każdym etapie rozwoju, zarówno w fazie postnatalnej, jak i prenatalnej – powiedział portalowi tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej