RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Aukcja notatek Hitlera. „Nikt nie dałby takich pieniędzy, żeby stworzyć jego ołtarz”

Aukcja wywołała obawy, że przedmioty mogą trafić w ręce neonazistów (fot. ullstein bild via Getty Images)
Aukcja wywołała obawy, że przedmioty mogą trafić w ręce neonazistów (fot. ullstein bild via Getty Images)

Kartki z zapisanymi odręcznie notatkami do przemówień Adolfa Hitlera zostały w piątek sprzedane w monachijskim domu aukcyjnym. Zestaw notatek z wyrażeniem „problem żydowski” uzyskał cenę 34 tys. euro – poinformowała agencja Reutera.

Bar z „jachtu Hitlera” trafił na aukcję

Aluminiowy bar w kształcie globu, wraz z pięcioma mosiężnymi stołkami barowymi, trafi pod młotek w amerykańskim stanie Maryland. Dom aukcyjny...

zobacz więcej

Oprócz notatek przygotowanych do kilku przemówień pod młotek w domu aukcyjnym Hermann Historica trafiły też inne przedmioty związane z Hitlerem: naczynia z jego osobistego serwisu do herbaty oraz jego książki.

Najwięcej, 34 tys. euro, zapłacono za dziewięciostronicowy rękopis Hitlera z wyrażeniem „problem żydowski”, przygotowany na przemówienie skierowane do nowych oficerów wojskowych w 1939 r. Notatki do przemówienia wygłoszonego w 1935 r. sprzedano za 12,5 tys. euro.

Jak podała agencja AP, aukcja wywołała obawy, że przedmioty mogą trafić w ręce neonazistów. Dom aukcyjny bronił licytacji, twierdząc, że sprzedawane przedmioty mają znaczenie historyczne.

Bernhard Pacher, kierownik aukcji, stwierdził, że przedmioty nie trafią w ręce neonazistów, mówiąc, że stać na nie tylko bogate muzea i „prywatnych kolekcjonerów”. Jak dodał, neonaziści „nie potrzebują takich rzeczy”.

– Wystarczą im kopie, tanie kopie. Nikt nie wydałby takich pieniędzy na stworzenie prywatnego ołtarza z pamiątkami po Hitlerze – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej