RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ojciec uczennicy nękał w sieci Samuela Paty’ego. To mogło zmotywować zabójcę

Premier zapowiedział dodatkowe wsparcie dla rządowego programu do walki z nielegalnymi treściami na portalach społecznościowych (fot. Shutterstock/IDREES ABBAS)

Francja wzmocni walkę z islamskim radykalizmem w sieci – ogłosił premier Jean Castex po zebraniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie zamachu, do którego doszło tydzień temu w Conflans Sainte-Honorine. Premier zapowiedział dodatkowe wsparcie dla rządowego programu do walki z nielegalnymi treściami na portalach społecznościowych. Rząd chce zapobiec sytuacjom jak ta, do której doszło przed zabójstwem nauczyciela Samuela Paty’ego. Przez kilka dni był on nękany w sieci przez ojca uczennicy oraz islamskiego aktywistę. Według śledczych, ich działania mogły zmotywować zabójcę do popełnienia zbrodni.

Szokujące doniesienia z Francji. Uczniowie ujawnili nowe fakty

Francuzi są poruszeni po tym, jak terrorysta obciął głowę nauczycielowi historii. Media podawały, że wykładowca miał ponoć obrażać muzułmanów. „To...

zobacz więcej

– Kontrole portali społecznościowych i walka z nienawiścią w sieci zostaną zwiększone – poinformował francuski premier podczas konferencji prasowej.

Wzmocniona zostanie rządowa platforma odpowiedzialna za ściganie nielegalnych treści w internecie. Zatrudni ona dodatkowych pracowników, aby polepszyć współpracę z prokuraturą – ogłosił Jean Castex.

Podkreślił, że od piątkowego zamachu w Conflans Saint-Honorine platforma zasygnalizowała francuskim służbom ponad 1200 podejrzanych treści, co doprowadziło do 27 zatrzymań.

– Rada Bezpieczeństwa Narodowego ustaliła także nowe przepisy, które zostaną wpisane do przyszłego projektu ustawy o walce z separatyzmem – poinformował premier Francji.

Przewidują one ściganie internautów, którzy wywierają naciski na funkcjonariuszy publicznych lub udostępniają dane innych osób, zagrażając ich życiu.

źródło:
Zobacz więcej