RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci: Podczas pandemii zwiększyli aktywność cyberprzestępcy

Atakowani są m.in. klienci banków (fot. Shutterstock/PabloLagarto)

Walka z pandemią powoduje, że oszuści mają o wiele możliwości dokonywania cyberataków, w tym na klientów banków. Bardzo istotna jest współpraca z organami ścigania – ocenili w piątek eksperci uczestniczący w konferencji odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Apel premiera o stworzenie warunków, „aby internet był bezpieczną przystanią dla dzieci”

Na negatywne skutki zmian w dostępie do informacji szczególnie narażone są dzieci i młodzież – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do...

zobacz więcej

Konferencja „Bezpieczeństwo w Internecie” odbyła się w Warszawie po raz dwunasty, w dniach 22-23 października br. W tym roku pod hasłem „Cyberpandemia”.

Adam Lange, dyrektor w Standard Chartered Bank, przypomniał, że obszar zagrożeń to wiele rodzajów ataków, przed którymi jesteśmy zmuszeni się bronić. – Często pomijamy jakieś elementy, ale to ze względu na to, że mamy niską świadomość tego, że pewne ustawienia i procesy mogą doprowadzić do nieszczęścia, czyli skutecznego cyberataku – ocenił.

Lange zaznaczył, że cyberataki są często „bardzo ciche”, czyli skutecznie ukrywane przed analitykami i firmami śledzącymi aktywność cyberprzestępców. Ekspert zaznaczył, że obecnie rośnie skala podszywania się pod użytkowników internetu. Tworzone są na przykład fikcyjne strony internetowe czy profile na Facebooku mające na celu wyłudzanie danych.

– Kolejne zjawisko to fałszywe sklepy internetowe, których powstaje w szczycie do 10 tygodniowo – powiedział Lange. Wskazał, że pozyskiwane są dane teleadresowe oraz numery kart płatniczych bądź kredytowych przez sklepy oferujące fikcyjnie np. maseczki czy inne przedmioty mogące służyć do walki z koronawirusem. Lange zauważył, że wszystkie dane uzyskane w taki sposób są spieniężane.

Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich powiedział, że w przypadku sektora finansowego czas pandemii to konieczność utrzymania infrastruktury, która również staje się obiektem atak cyberprzestępców. Stwierdził, że dla sektora bankowego walka z cyberprzestępczością to bliska współpraca z organami ścigania, w tym Prokuraturą Krajową oraz policją. Jego zdaniem w tym przypadku ważna jest też szybka i skuteczna komunikacja z tymi organami, aby skutecznie i szybko walczyć z próbami oszustwa.

Ekspert wspomniał, że czas pandemii i cyfryzacja instrumentów pomocowych rządu dała cyberprzestępcom możliwość ataków np. podczas składania wniosków w ramach tarczy PFR, gdzie ofiary przekazują oszustom, podszywającym się pod PFR czy oferującym doradztwo przy składaniu wniosku, bardzo obszerny i głęboki zakres danych.

Balcerzak zwrócił uwagę na – często niestandardowe – działania chroniące przed atakami. Zauważył przy tym, że np. sporym problemem okazało się rozwiązanie kwestii noszenia maseczki w przypadku autoryzacji usług z użyciem fotografii klientów.

źródło:

Zobacz więcej