RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Europie. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje

W Madrycie zakaz obowiązujący od północy do 6:00 rano będzie dotyczył zarówno spotkań w miejscach publicznych, jak i prywatnych (fot. Burak Akbulut/Anadolu Agency via Getty Images)
W Madrycie zakaz obowiązujący od północy do 6:00 rano będzie dotyczył zarówno spotkań w miejscach publicznych, jak i prywatnych (fot. Burak Akbulut/Anadolu Agency via Getty Images)

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem część regionów w Hiszpanii ogranicza możliwość zgromadzeń. Od północy w aglomeracji Madrytu zabronione będą spotkania nocą, a na terenie wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy kraju będzie wprowadzona godzina policyjna. Podobne decyzje podejmuje też Szkocja. Jak zapowiedziała w piątek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, od 2 listopada będzie tam obowiązywała pięciostopniowa skala restrykcji koronawirusowych.

Liczba zakażonych koronawirusem w Europie. Hiszpania na drugim miejscu

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kraj ten przekroczył 405 tys. przypadków koronawirusa od początku pandemii. W Europie większą...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Madrycie zakaz obowiązujący od północy do 6:00 rano będzie dotyczył zarówno spotkań w miejscach publicznych, jak i prywatnych. Zgodnie z uchwalonymi przepisami od godz. 23:00 żaden z lokali gastronomicznych w stołecznej aglomeracji nie będzie mógł przyjmować nowych gości, a po północy każda z tych placówek musi zostać zamknięta. Nowe przepisy wchodzą w życie w nocy z piątku na sobotę zamiast obowiązującego dotąd w regionie stanu alarmowego uchwalonego przez rząd Hiszpanii.

Od piątku w La Rioja w ramach nowych zasad obowiązuje m.in. godzina policyjna. Zamiar wprowadzenia podobnych obostrzeń zw. z nocnym wychodzeniem z domów obywateli, zapowiedziały władze wspólnoty Walencja i hiszpańskiej eksklawy Melilla w Afryce.

Pięciostopniowa skala restrykcji w Szkocji

Tymczasem w Szkocji pięciostopniowa skala restrykcji koronawirusowych będzie wprowadzana w poszczególnych regionach, a nie w całym kraju jednocześnie.

Jak wyjaśniła szefowa szkockiego rządu, poziom zero to sytuacja „tak blisko normalności, na ile możemy sobie pozwolić w sytuacji braku skutecznego lekarstwa na Covid-19 lub szczepionki przeciw Covid-19” i będzie przypominał stan z sierpnia, gdy wirus był „bardzo stłumiony, ale nadal stanowił zagrożenie”. Na tym poziomie w pomieszczeniach zamkniętych spotykać będzie się mogło do ośmiu osób z trzech gospodarstw domowych, a większość firm może prowadzić działalność przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Na poziomie pierwszym spotkania w pomieszczeniach zamkniętych zostaną ograniczone do sześciu osób z dwóch gospodarstw domowych, czyli będzie powrotem do sytuacji z połowy września, gdy liczba zakażeń zaczęła rosnąć, ale nadal była jeszcze stosunkowo niska.

Puby i restauracje w środkowej Szkocji zostaną zamknięte

Wszystkie puby, bary i restauracje w środkowej Szkocji – w tym w dwóch największych miastach, Glasgow i Edynburgu – zostaną w piątek zamknięte na...

zobacz więcej

Poziom drugi będzie wprowadzony w przypadku, gdy transmisja wirusa jest większa i wzrasta. Oznacza on ograniczenia w działalności gastronomiczno-hotelarskiej i zakaz wizyt domowych, czyli taką sytuację, jaka obecnie ma miejsce poza środkową Szkocją.

Restrykcje na poziomie trzecim będą odzwierciedlały te, które teraz obowiązują w środkowej Szkocji, gdzie większość sektora gastronomicznego jest zamknięta, ale w odróżnieniu od nich restauracje będą mogły być częściowo otwarte.

Poziom czwarty nie zostanie wprowadzony, jeśli nie będzie to absolutnie konieczne – zapewniła Sturgeon. Przewidziany on jest w sytuacji, gdyby liczba przypadków była na tyle duża, że groziłoby to niewydolnością służby zdrowia. Oznaczać on będzie zamknięcie sklepów, które nie sprzedają niezbędnych artykułów.

Decyzja o tym, który poziom ograniczeń zostanie wprowadzony w poszczególnych częściach kraju, zostanie przedstawiona w przyszłym tygodniu, po formalnym zatwierdzeniu nowego systemu przez szkocki parlament. Poziom restrykcji będzie podlegał cotygodniowemu przeglądowi.

źródło:

Zobacz więcej