RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: Parytety na listach wyborczych niezgodne z prawem

Ustawa o parytecie narusza swobodę partii w dokonywaniu wyboru kandydatów, a także bierne prawo wyborcze - orzekli sędziowie z Brandenburgii (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

Trybunał Konstytucyjny Brandenburgii orzekł w piątek, że parytety na listach wyborczych partii w wyborach do parlamentu krajowego, uwzględniające równość płci, są niezgodne z prawem. Podobny wyrok zapadł wcześniej w Turyngii - pisze w piątek tygodnik „Spiegel".

Ataki na sędziów TK. Publicysta przypomina o dewastacji grobu

Sędziów TK znów spotkały nieprzyjemności. – Obniżanie poziomu szacunku wobec sędziów, którzy nie są z układu i kasty, którzy na pewnym etapie się...

zobacz więcej

Przepisy dotyczące parytetu płci na listach wyborczych partii startujących w wyborach krajowych wymuszały równą liczbę miejsc dla kobiet i mężczyzn. Miały pierwszeństwo przed faktycznym poparciem społecznym kandydatów.

Po sądzie konstytucyjnym w Turyngii, również sędziowie w Brandenburgii uchylili wprowadzającą je ustawę.

Ustawa o parytecie narusza swobodę partii w dokonywaniu wyboru kandydatów - orzekli sędziowie z Brandenburgii. Dodano, że partie polityczne mogą swobodnie kształtować swoje cele.

Trybunał Konstytucyjny skrytykował również fakt, że ustawa naruszała „równość biernego prawa wyborczego", ponieważ odmawiała kandydatom dostępu do określonego miejsca na liście - informuje „Spiegel".

Brandenburgia była pierwszym krajem związkowym, w którym przyjęto ustawę o parytecie. Zgodnie z nią, na listach wyborczych do parlamentu krajowego partie musiały umieszczać naprzemiennie równą liczbę kobiet i mężczyzn. W ubiegłym roku parlament krajowy przegłosował ją większością głosów i obowiązuje ona od 30 czerwca br.

W parlamencie krajowym Brandenburgii udział kobiet wynosi około jednej trzeciej. W wyborach w 2017 r. odsetek kobiet w Bundestagu spadł z 37,3 proc. do 31,2 proc.

Zasada parytetu była lub jest przedmiotem dyskusji w kilku krajach związkowych.

W lipcu także Trybunał Konstytucyjny Turyngii uchylił lokalne prawo wyborcze, zgodnie z którym partie muszą umieszczać na swoich listach na przemian mężczyzn i kobiety.

Sędziowie argumentowali, że ustawa o parytecie ingerowała w prawo do wolności i równości wyboru oraz prawo partii politycznych do swobody działalności, wolności programów i równości szans.

źródło:

Zobacz więcej