RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak skorzystać z pomocy?

Dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze (fot.  Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia o pozostanie w domach w związku z rozwojem pandemii. Ograniczenia przemieszczania się nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, świadczenia pracy i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. Uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów.

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Będzie decyzja

Decyzję dotyczącą funkcjonowania cmentarzy 1 listopada zostawiamy na przyszły tydzień; będziemy widzieli wówczas jak wygląda krzywa przyrostu...

zobacz więcej

Utworzenie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ogłoszone zostało na konferencji prasowej w KPRM z udziałem m.in. minister Maląg i premiera Mateusza Morawieckiego.

Maląg oceniła, że dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze. Głównymi założeniami Korpusu, jak tłumaczyła, jest „uruchomienie infolinii dla seniorów, współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię, oraz wsparcie seniorów przez wolontariuszy".

Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11 osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc . Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczaniu artykułów higienicznych.

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Kiedy to zadziała?

Przyszły tydzień będzie krytyczny, bo przekonamy się, czy te pierwsze obostrzenia, które weszły dwa tygodnie temu, zaczynają działać, czy epidemia...

zobacz więcej

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; weryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczają osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

– Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy – zapewniła szefowa MRiPS.

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy – mówiła Maląg – zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. – To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale też pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą – zaznaczyła.

Jedzenie w restauracjach tylko na wynos. Przez dwa tygodnie, może dłużej

Lokale gastronomiczne: puby, restauracje, kawiarnie nie będą mogły prowadzić działalności tak jak dotychczas; będą mogły wydawać jedzenie na wynos...

zobacz więcej

Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. – W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – przekonywała Marlena Maląg.

Poinformowała również, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej