RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

15 lat temu Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie

Z wynikiem ponad 54 proc. Lech Kaczyński wygrał w drugiej turze z Donaldem Tuskiem, którego poparło niecałe 46 proc. (fot. arch.PAP/Wiktor Dabkowski)

23 października 2005 r. odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w których dotychczasowy prezydent Warszawy Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska. Kandydat PiS zdobył wtedy 54,04 proc., a jego konkurent z PO – 45,96 proc. Kadencję Kaczyński rozpoczął dwa miesiące później.

„Lech Kaczyński: Polak, patriota, przede wszystkim – człowiek Solidarności”

W Warszawie otwarto wystawę „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności 1949-2010”. – Ta wystawa to przypomnienie kogoś, o kim warto pamiętać. Polaka,...

zobacz więcej

Zwycięzcą pierwszej tury, która odbyła się dwa tygodnie wcześniej, był jednak Tusk. Zagłosowało na niego wówczas 36,33. Kaczyński (wówczas prezydent Warszawy) zdobył wtedy 33,10 proc. Trzeci był Andrzej Lepper z Samoobrony, z wyraźnie już mniejszym wynikiem (15,11 proc.).

Przed drugą turą poparcie dla Kaczyńskiego zadeklarowali m.in. Andrzej Lepper i kandydat PSL Jarosław Kalinowski. Tuska poparła kandydatka Partii Demokratycznej Henryka Bochniarz i Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski.

Drugą turę wygrał już Kaczyński, i to z dużą przewagą – uzyskał poparcie 54,04 proc. wyborców przy frekwencji 50,99 proc. Prezydenturę rozpoczął oficjalnie 23 grudnia 2005 r. Trwała ona do swojego tragicznego końca 10 kwietnia 2010 r., kiedy prezydencki Tu-154 rozbił się pod Smoleńskiem.

źródło:
Zobacz więcej