RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Będzie decyzja

„Zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
„Zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Decyzję dotyczącą funkcjonowania cmentarzy 1 listopada zostawiamy na przyszły tydzień; będziemy widzieli wówczas jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i wtedy decyzja o ewentualnych ograniczeniach zostanie ostatecznie podjęta – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

MZ: 13,6 tys. nowych zakażeń, ponad 2 tys. na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia informuje o rekordowej liczbie: 13 632 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W piątek resort przekazał w...

zobacz więcej

Premier pytany był na konferencji prasowej, czy przy tak dużym wzroście liczby zakażeń koronawirusem możliwa jest decyzja o zamknięciu cmentarzy w uroczystość Wszystkich Świętych.

– Tę decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Będziemy widzieli wówczas, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta co do ewentualnych ograniczeń i zasad – powiedział Morawiecki.

Zaapelował do wszystkich o pozostanie w tym dniu w domach. – Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później. Zostawić to na kilka tygodni później – powiedział premier.

Według niego najważniejsze jest, by nie było wielkich zgromadzeń ludzi w jednym miejscu, przy wejściach na cmentarze, w punktach zakupu zniczy lub kwiatów.

– To są miejsca, w których może dochodzić do zakażeń. I naprawdę gorąco apelujemy do wszystkich, żeby w dniu 1 listopada zostali w domach, bo duże zgromadzenie, duże skupiska ludzi mogą doprowadzić do dużego przyrostu zakażeń – powiedział Morawiecki.

Cała Polska w czerwonej strefie i zmiany w podstawówkach. Konferencja premiera

W piątek rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby...

zobacz więcej

Podobny apel wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Apeluję do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę” – napisał w komunikacie.

Przypomniał również, że w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach św. niedzielnych i świętach nakazanych. Zwrócił uwagę, że „można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych”.

„W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” – zaapelował abp Gądecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej