RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PFN finansuje projekty wspierające polską tradycję na Litwie

Instytut Polskiego Dziedzictwa na Litwie, Muzeum Chrztu Litwy, instalacja artystyczna prezentująca postaci historyczne związanych z Wileńszczyzną, rekonstrukcja barokowych organów w kościele oo. franciszkanów w Wilnie – to projekty Polskiej Fundacji Narodowej na Litwie. Ich celem jest pomoc instytucjom dbającym o polskie dziedzictwo narodowe w tym kraju.

Powstaje film PFN o ukrytych skarbach Polski

Niebawem ukaże się film Polskiej Fundacji Narodowej promujący Polskę – „Hidden Poland”. Tym razem gospodarzem jest znany dziennikarz CBS News...

zobacz więcej

PFN finansuje projekty, których celem jest wsparcie instytucji podtrzymujących polską tradycję.

– W ramach programu „Polskie Dziedzictwo – Wschód” PFN realizuje cztery projekty na łączną kwotę ponad 6,6 mln zł. Największy z nich dotyczy rekonstrukcji barokowych organów oraz organizacji festiwalu polskiej muzyki sakralnej XVIII i XIX wieku. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak cenne inicjatywy, które bez wątpienia wpisują się w ochronę polskiego dziedzictwa narodowego poza granicami – zapowiedział Michał Góras z Zarządu PFN.

Z pieniędzy PFN zostanie też powołany Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie. Zajmie się on dokumentowaniem i przechowywaniem zbiorów o polskiej historii i Muzeum Chrztu Litwy – platformy integrującej historię obu krajów.

Fundacja finansuje także całoroczną instalację artystyczną,która będzie prezentować postaci historyczne związane ze wspólnym dziedzictwem Polski i Litwy.

Pomoc Fundacji została skierowana też m.in. na odrestaurowanie zabytkowych organów w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stanowiącym „polskie serce” Wilna.

źródło:
Zobacz więcej