RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Aborcja ze względów eugenicznych nie powinna być dozwolona

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP)

Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezydent Andrzej Duda.

„Nie będzie przyzwolenia na taką agresję”. Policja o nocnych protestach ws. aborcji

Mieliśmy do czynienia z dużą agresją; część osób zachowywała się bardzo agresywnie, rzucała kamieniami w policjantów. W przypadku agresji...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Prezydent był także pytany, czy miał wątpliwości dotyczące nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji narodowej i nauki. Duda przypomniał, że ministrów powołuje premier Mateusz Morawiecki, a konstytucja w takich sytuacjach nie przewiduje możliwości sprzeciwu prezydenta.

Na uwagę, że zdaniem ministra Czarnka kobiety nie powinny robić kariery, tylko rodzić dzieci, prezydent zauważył, że jego rodzice „przez dziesiątki lat robili kariery naukowe”.

„Zdajemy sobie sprawę, że wyrok TK tworzy nową sytuację prawną"

My, jako PiS, zdajemy sobie sprawę, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego tworzy nową sytuację prawną, chcemy przeprowadzić zmiany ułatwiające...

zobacz więcej

„Wychowałem się w domu, gdzie praca naukowa i rozwój zawodowy, realizacja ambicji kobiety była na piedestale i ten dom normalnie funkcjonował. (...) Moja żona, zanim została pierwszą damą, była czynna zawodowo, co przynosiło jej bardzo dużo satysfakcji” – wskazał Andrzej Duda.

Stwierdził też, że nie zgadza się ze słowami ministra Czarnka dotyczącymi roli kobiet.

Prezydent odniósł się także do swoich wypowiedzi z kampanii wyborczej dotyczących osób LGBT. W jego opinii to „LGBT to ruch społeczny, a więc ludzie, których łączy określona ideologia”. „Dlatego są razem, mają wspólne poglądy na wiele rzeczy, są złączeni ideologią” – tłumaczył prezydent.

„Ci ludzie chcą zmieniać świat według swojej ideologii, w sposób, z którym ja się nie zgadzam. A jak wiadomo, mamy demokrację, można mieć różne poglądy” – dodał.

Chciała zostać RPO. Dziennikarz zapytał ją czy uznaje wyrok TK

– Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, nie zapoznałam się z tym wyrokiem – w ten sposób była już kandydatka Lewicy i KO na rzecznika praw...

zobacz więcej

Jak podkreślił, chciałby, żeby rodzice mieli zagwarantowane konstytucyjne prawo do decydowania o tym, w jakim światopoglądzie wychowywane są ich dzieci.

Zaznaczył jednocześnie, że nie zgadza się na jakiekolwiek akty agresji wobec osób niezależnie od ich poglądów, przekonań czy orientacji seksualnej.

Prezydent był też pytany, czy zaszczepił się przeciwko grypie. Przyznał, że „póki co nie widzi takiej potrzeby”. Podkreślił jednocześnie, by nie nadinterpretować jego słów.

„Nie jestem i nigdy nie byłem członkiem ruchu antyszczepionkowego. Publicznie zachęcam zwłaszcza wszystkie osoby starsze, będące w grupie ryzyka, by ze szczepień przeciwko grypie skorzystały” – oświadczył.

źródło:

Zobacz więcej