RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cała Polska w czerwonej strefie i zmiany w podstawówkach. Konferencja premiera

W piątek szef rządu ma przedstawić nowe informacje o nowych środkach w walce z koronawirusem (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

W piątek rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby cała Polska była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Konferencja szefa rządu zapowiedziana jest na godz. 11.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pierwotnie konferencja miała się odbyć w czwartek po południu jednak ze względu na przedłużające się posiedzenie Sejmu, zdecydowano o zmianie terminu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Morawiecki w połowie tego tygodnia informował, że będzie rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, aby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

Niedzielski o prognozach związanych z epidemią: Musimy ostro wyhamować

Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia – bardziej drastyczne – które spowodują, że wyhamujemy...

zobacz więcej

Szef rządu poinformował ponadto, że z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, aby cała Polska od soboty była strefą czerwoną.

Müller w czwartek w TVP Info pytany o tę zapowiedź szefa rządu, odparł, że „ta decyzja właściwie po rekomendacji premiera jest praktycznie pewna”.

– Liczby, to o czym mówił pan premier, wskazują na to, że większość populacji kraju i tak znalazłaby się w czerwonej strefie, więc tutaj jesteśmy w takiej sytuacji, w której zgodnie z tymi planami, które omawialiśmy powinno się objąć całą Polskę czerwoną strefą, tak, aby faktycznie ograniczyć rozwój koronawirusa w innych miejscach kraju – mówił rzecznik rządu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi restrykcjami w strefie czerwonej liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Ponadto, w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji.

W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie.

źródło:
Zobacz więcej