RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE wypracowała kompromis ws. rolnictwa. Wojciechowski: Bardzo się cieszę

– Bardzo cieszę się, że doszło do tego porozumienia i to doszło do niego zarówno w radzie (Radzie Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej – przyp. red.), więc porozumieli się ministrowie rolnictwa krajów Unii oraz że jest porozumienie w Parlamencie Europejskim – powiedział w programie „Jedziemy” Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. – Mamy już otwartą drogę, żeby ostateczny kształt tych reform określić – przyznał.

Gowin o wynikach z września: Brawo polscy przemysłowcy i pracownicy!

Odporność polskiej gospodarki na kryzys jest większa niż wielu sądziło – ocenił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin....

zobacz więcej

W dniach 19-20 października w Luksemburgu obradowała Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Głównym punktem obrad było wypracowanie kompromisu w zakresie wspólnej polityki rolnej po 2021 roku i udało się osiągnąć porozumienie.

„Wypracowanie dokumentu kompromisowego nie było łatwe. Oczekiwane, zwiększone ambicje w stosunku do klimatu i środowiska różniły państwa członkowskie i Komisję Europejską. Dyskusje wokół reformy WPR toczyły się od czerwca 2018 r. Prezydencja niemiecka przedstawiła kompromisowy dokument, który poparła zdecydowana większość ministrów rolnictwa państw UE” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównym elementem kompromisu było przeznaczenie minimum 20 proc. środków z pierwszego filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu. Zapewniono również większą elastyczność w zakresie zarządzania środkami w pierwszym filarze, dzięki czemu wszystkie fundusze unijne trafią do gospodarstw rolnych.

Uproszczono również system kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości. Małe gospodarstwa będą także wyłączone z mechanizmu dyscypliny finansowej.

Zdaniem polskiego resortu rolnictwa osiągnięty w Radzie kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją, dzięki czemu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE.

źródło:
Zobacz więcej