RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Debata w USA. Najciekawsze momenty ostatniego pojedynku Trump-Biden [WIDEO]

Szczególnie komentowane jest zachowanie Joe Bidena, który powtórzył wpadkę George'a H. W. Busha sprzed blisko 30 lat (fot. Justin Sullivan/Getty Images)

Dużo łagodniejsza niż poprzednim razem, choć nie brakowało spięć, które uwypukliły różnice między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem w kluczowych politycznych obszarach – tak w skrócie wyglądała ostatnia debata w USA. Poruszono sześć kwestii, zaczynając od epidemii koronawirusa, przez kwestie gospodarcze po politykę zagraniczną. Pojawiły się zarzuty o czerpanie pieniędzy z Ukrainy i Rosji przez kandydata Demokratów oraz uległość Trumpa wobec Kremla. Jednak najbardziej zapamiętana może zostać „zegarkowa” wpadka Bidena.

„Jest remis”. Amerykanista komentuje debatę Trump-Biden

– Wydaje mi się, że jest remis po tej debacie. Każdy wypowiedział, a właściwie deklamował swoje znane już tezy – ocenił w TVP Info amerykanista...

zobacz więcej

Ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump zapewniał, że państwo „mocno walczy” z wirusem. Amerykański przywódca obiecywał także, że szczepionka na Covid-19 powstanie w ciągu kilku tygodni. Obwiniając Chiny za rozwój epidemii podkreślał, że Stany Zjednoczone produkują teraz tysiące respiratorów i wysyłają je do innych państw.

Plan walki z Covid-19


Biden swoją wypowiedź zaczął od przypomnienia, że na Covid-19 zmarło już ponad 220 tys. Amerykanów.

– Ktoś kto jest odpowiedzialny za śmierć tylu osób nie powinien być prezydentem USA – stwierdził, zarzucając gospodarzowi Białego Domu niekompetencję. Ostrzegał przed „ciemną zimą” i obiecywał, że w przypadku wyborczego zwycięstwa będzie miał plan na walkę z epidemią.
teraz odtwarzane
Joe Biden: Trump wciąż nie ma żadnego planu
Trump: USA radzą sobie z pandemią

„Te słowa wybrzmiały najbardziej”. Debata w USA: spór o lockdown i „miasto duchów”

Donald Trump w czasie debaty z Joem Bidenem podkreślił, że Stany Zjednoczone nie mogą trwać w niekończącym się zamknięciu. Wskazał na dewastację...

zobacz więcej

Spór o lockdown


Kandydaci różnili się w kwestii podejścia do otwierania gospodarki po epidemii. Biden wskazywał, że to możliwe przy podejmowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, powszechnym testowaniu oraz zachowywaniu dystansu społecznego.

Prezydent opowiedział się jednoznacznie za odważniejszym otwieraniem gospodarki. Mówił, że „lekarstwo nie może być gorsze od choroby”, wymieniający przy tym problemy wiążące się z lockdownem jak rosnące wskaźniki morderstw, zabójstw, depresji oraz alkoholizmu.

– Nowy Jork stał się miastem duchów – stwierdził Trump, dodając, że wiele osób wyjeżdża z tego mocno dotkniętego przez epidemię miasta. Krytykował jednocześnie Demokratów zarządzających stanami, które wprowadziły blokadę gospodarki i podkreślał, że takie podejście wspierane jest przez Bidena.


Prawnik Trumpa przekazał policji materiały obciążające Huntera Bidena

Prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa Rudy Giuliani przekazał policji w Delaware kopię twardego dysku, który jego zdaniem należał do Huntera...

zobacz więcej

Prężenie muskułów w debacie o Rosji


W segmencie poświęconym sprawom zagranicznym Demokrata zarzucał prezydentowi, że ten nie postawił się przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi w kwestii mieszania się tego państwa w proces wyborczy w USA. Rosja robi wszystko, bym nie został prezydentem – ocenił.

– Nikt nie był bardziej twardy wobec Rosji niż ja – odpowiadał natomiast Trump, podkreślając, że za jego rządów wrosły wydatki na zbrojenia państw NATO oraz sprzedaż amerykańskiej broni na Ukrainę.

– Nigdy nie miałem żadnych funduszy z Rosji – odpierał zarzuty wobec niego Republikanin i oskarżał swojego kontrkandydata o przyjmowanie pieniędzy od rosyjskich władz.
teraz odtwarzane
Biden pytany o podejrzane ukraińskie interesy syna Huntera

Bez tego stanu wyborów nie wygra ani Trump, ani Biden. Nowy sondaż

Na finiszu kampanii wyborczej w USA najostrzejsza walka toczy się o Florydę. Eksperci wskazują, że ewentualna porażka „w słonecznym stanie” może...

zobacz więcej

Amerykańska gospodarka


Joe Biden zaproponował ustalenie płacy minimalnej na 15 dolarów za godzinę. Znaczna część debaty poświęcona była sprawom gospodarczym.

– Jeśli jesteś w klasie średniej, to twoja rodzina teraz bardzo cierpi – argumentował Biden.

Pytany o to Trump odparł, że rozważyłby podwyższenie płacy minimalnej, ale do niższej kwoty. Mówił, że istnieje ryzyko, że taki krok może doprowadzić do zwolnień pracowników. Wyraził przekonanie, że lepiej pozostawić decyzję o tym władzom stanowym.
teraz odtwarzane
Debata Trump-Biden. Spór o płacę minimalną w USA

Decydujące starcie. Debata telewizyjna Trump-Biden [RELACJA]

To może być decydujące spotkanie w kampanii, której stawka jest najwyższa z możliwych: o Biały Dom i stery światowego mocarstwa. Na uniwersytecie w...

zobacz więcej

Rasizm i Black Lives Matter


W części telewizyjnego starcia poświęconym sprawom rasowym prezydent oświadczył, że jest „najmniej rasistowską osobą na świecie”. Krytykował ruch Black Lives Matter. – Pierwszy raz jak o nich usłyszałem, to krzyczeli do policjantów, że są świniami – powiedział.

Trump zarzucił Bidenowi, że za sprawą wspieranych przez niego ustaw w latach 80. i 90. wielu młodych Afroamerykanów trafiło do więzień za posiadanie niewielkich dawek narkotyków.

Kandydat Demokratów dopytywany o tę kwestię przyznał, że było to błędem. – Amerykanie nie powinni trafiać do więzień z problemem alkoholowym czy narkotykowym. Chcę, żeby Amerykanie zobaczyli, że to był błąd – powiedział.
teraz odtwarzane
Trump: Jestem najmniej rasistowską osobą na świecie

Debata Trump-Biden. „Mam bardzo dobrą relację z Kimem, dlatego nie ma wojny”

Prezydent Barack Obama powiedział, że największym zagrożeniem jest Korea Północna. Dzięki mnie uniknęliśmy wojny. A byłaby to wojna nuklearna, ze...

zobacz więcej

Trump krytykuje Obamacare, kontrkandydat zapowiada Bidencare


Gospodarz Białego Domu krytykował wprowadzony przez poprzednią administrację system opieki zdrowotnej Obamacare.

– Chciałbym zamknąć Obamacare, wprowadzić nowy system opieki zdrowotnej, który zawsze będzie chronił osoby z chorobami współistniejącymi. Demokraci tego nie zrobią, bo czują na sobie presję – tłumaczył republikański prezydent.

Pomysłu Baracka Obamy bronił Biden i zapowiedział rozszerzenie go o nowy dodatek „Bidencare”. – Taka dodatkowa opcja. Zredukujemy ceny leków i wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ani jedna osoba z prywatnym ubezpieczeniem nie straci go – zadeklarował.

– Kilkadziesiąt lat jest w polityce, był wiceprezydentem i nie zrobił nic – powiedział Trump. Zarzucił kontrkandydatowi, że chce przenieść na państwo koszty opieki zdrowotnej.
teraz odtwarzane
Trump krytykuje Obamacare, kontrkandydat proponuje Bidencare

Niecierpliwy Joe Biden. Powtórzył wpadkę Busha z 1992 roku

Kandydat Demokratów Joe Biden wyraźnie niecierpliwił się w trakcie debaty z prezydentem Donaldem Trumpem. Kamery zarejestrowały, jak spogląda na...

zobacz więcej

Powtórka wpadki Busha z 1992 roku


Kandydat Demokratów Joe Biden wyraźnie niecierpliwił się w trakcie debaty z prezydentem Donaldem Trumpem. Kamery zarejestrowały, jak spogląda na zegarek, by upewnić się, ile czasu zostało do końca starcia. Kadr przypomina sytuację sprzed blisko 30 lat, gdy George H. W. Bush spojrzał na zegarek w trakcie debaty z Billem Clintonem i Rossem Perotem, co wówczas kosztowało go przegraną w starciu.

Kiedy moderująca spotkanie Kristen Welker z NBC zwróciła uwagę kandydatom na kończący się czas, Joe Biden spojrzał na zegarek. Wielu komentatorów zwróciło uwagę na wpadkę, doświadczonego przecież polityka.

Sytuacja nawiązuje do debaty z 1992 roku, gdy Bush niecierpliwie odliczał czas do końca dyskusji, gdy jego konkurent, Bill Clinton, odpowiadał na pytanie jednego ze słuchaczy.

Trump kontra Biden. Obejrzyj całą debatę [WIDEO]

W Nashville w stanie Tennessee odbyła się ostatnia debata przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. Donald Trump i Joe Biden najwięcej...

zobacz więcej

Zapowiada się rekordowa frekwencja


Była to ostatnia debata prezydencka w tej kampanii wyborczej.

Z zaplanowanych trzech telewizyjnych pojedynków odbyły się dwa. Debata, która miała odbyć sie w Miami na Florydzie została odwołana z powodu wykrycia Covid-19 u Trumpa. Prezydent odmówił udziału w rozmowie w formie wirtualnej.

Jak wylicza portal CNN, Trump w trakcie debaty przemawiał 41 minut i 16 sekund. Jego kontrkandydat nieco mniej – 37 minut i 53 sekundy. Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada. Prognozowana jest rekordowa frekwencja, do której przyczynić się ma masowe głosowanie korespondencyjne. We wczesnym głosowaniu udział wzięło do piątku ponad 47,5 mln obywateli USA. W większości sondaży przewodzi Biden, ale w 2016 roku Trump także nie był w przedwyborczym faworytem.

źródło:
Zobacz więcej