RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jest remis”. Amerykanista komentuje debatę Trump-Biden

– Wydaje mi się, że jest remis po tej debacie. Każdy wypowiedział, a właściwie deklamował swoje znane już tezy – ocenił w TVP Info amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, komentując debatę z udziałem Donalda Trumpa i Joe Bidena.

Niecierpliwy Joe Biden. Powtórzył wpadkę Busha z 1992 roku

Kandydat Demokratów Joe Biden wyraźnie niecierpliwił się w trakcie debaty z prezydentem Donaldem Trumpem. Kamery zarejestrowały, jak spogląda na...

zobacz więcej

Ekspert zwrócił uwagę na ostre słowa starającego się o reelekcję prezydenta pod adresem rywala. – Mówił o zasysaniu niczym odkurzacz pieniędzy przez rodzinę Joego Bidena na świecie. Biden odwdzięczał się prezydentowi mówiąc: „A ty zapłaciłeś zaledwie 750 dolarów podatków i ukrywasz zeznania podatkowe” – mówił Wróblewski.

Kandydaci dużo uwagi poświęcili walce z epidemią koronawirusa. Trump zapewniał, że państwo „mocno walczy” z wirusem. Amerykański przywódca obiecywał także, że szczepionka na Covid-19 powstanie w ciągu kilku tygodni. Obwiniając Chiny za rozwój epidemii podkreślał, że Stany Zjednoczone produkują teraz tysiące respiratorów i wysyłają je do innych państw.

Biden swoją wypowiedź zaczął od przypomnienia, że na Covid-19 zmarło już ponad 220 tysięcy Amerykanów. Ktoś kto jest odpowiedzialny za śmierć tylu osób nie powinien być prezydentem USA – stwierdził, zarzucając gospodarzowi Białego Domu niekompetencję. Ostrzegał przed „ciemną zimą” i obiecywał, że w przypadku wyborczego zwycięstwa będzie miał plan na walkę z epidemią. CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W segmencie poświęconym sprawom zagranicznym Demokrata zarzucał prezydentowi, że ten nie postawił się przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi w kwestii mieszania się tego państwa w proces wyborczy w USA. Rosja robi wszystko, bym nie został prezydentem – ocenił.

– Nikt nie był bardziej twardy wobec Rosji niż ja – odpowiadał natomiast Trump, podkreślając, że za jego rządów wrosły wydatki na zbrojenia państw NATO oraz sprzedaż amerykańskiej broni na Ukrainę.

– Nigdy nie miałem żadnych funduszy z Rosji – odpierał zarzuty wobec niego Republikanin i oskarżał swojego kontrkandydata o przyjmowanie pieniędzy od rosyjskich władz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej