RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kto wygrał debatę? Pierwsze sondaże po starciu Trumpa z Bidenem

Najnowsze

Popularne

Pojawiają się pierwsze sondaże na temat tego, kto wygrał amerykańską debatę. Są też rozbieżności pomiędzy ankietami na Twitterze a badaniami przeprowadzonymi przez media za oceanem. Jedno jest jednak pewne – zmiana strategii sztabu Donalda Trumpa przyniosła efekt.

„Te słowa wybrzmiały najbardziej”. Debata w USA: spór o lockdown i „miasto duchów”

Donald Trump w czasie debaty z Joem Bidenem podkreślił, że Stany Zjednoczone nie mogą trwać w niekończącym się zamknięciu. Wskazał na dewastację...

zobacz więcej

Po pierwszej debacie między Donaldem Trumpem a Joem Bidenem pojawiały się głosy, że prezydent był zbyt agresywny i za często przerywał swojemu konkurentowi. Także sondaże wskazywały, że dzięki temu kandydat Demokratów wygrał pierwsze starcie.

Republikanie zapowiadali, że w Nashville Trump pokaże swoje złagodzone oblicze, co w konsekwencji przyniesie mu sondażowe odbicie. Urzędujący prezydent skupił się bardziej na polityce zagranicznej, której zabrakło w pierwszej debacie; to – jak pokazują najnowsze wyniki ankiet – przyniosło sukces.

W twitterowej ankiecie Political Polls – konta zajmującego się głównie sondażami właśnie w formie ankiet – zagłosowało już ponad 165 tys. osób, którzy w zdecydowanej większości wskazali na Donalda Trumpa (66 proc.). Joego Bidena wybrało niespełna 34 proc. osób.

W ankiecie jednego z dziennikarzy CNN, Chrisa Cillizza, w której zagłosowało blisko 85 tys. internautów, także prowadzi Trump – z jeszcze większą przewagą: 81 proc., wobec 14 proc. dla kandydata Demokratów. Jednak z badania przeprowadzonego przez CNN wyłania się nieco inny obraz. 53 proc. widzów debaty – podaje amerykańska stacja – twierdzi, że to Joe Biden wypadł lepiej od urzędującego prezydenta, na którego zagłosowało 39 proc. Także konto US Politics Polls – na podstawie ankiety wśród widzów debaty – wskazuje na wygraną Bidena. Ciekawie wyglądają także oceny tego, który kandydat lepiej pokazał się w poszczególnych segmentach starcia. Według badania urzędujący prezydent wygrał w dyskusji nad bezpieczeństwem narodowym, uzyskując 48 proc. głosów, podczas gdy jego konkurent – 36 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej