RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Słowacji ogłosił częściowy lockdown

Informacje o nowych ograniczeniach przekazał w czwartek wieczorem premier Igor Matovicz (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)

Rząd Słowacji zdecydował w czwartek, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów powiązany z ogólnokrajowymi testami na SARS-CoV-2, które będą wykonywane przez kolejne trzy weekendy. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie.

Koronawirus we Francji. W ciągu doby ponad 40 tys. nowych zakażeń

We Francji po raz kolejny stwierdzono najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii. W ciągu minionej doby zanotowano 41 622...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier poinformował, że od poniedziałku 26 października nauka w szkołach powyżej pierwszych klas szkół podstawowych będzie przez pięć tygodni odbywać się zdalnie. Normalnie będą działać żłobki i przedszkola. Pozostałe ograniczenia powiązano z testami na obecność koranawirusa.

Pierwsze pilotażowe testy będą wykonane w piątek, sobotę i niedzielę w trzech powiatach przy polskich granicach – w Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w północno-wschodniej Słowacji, także w pobliżu Polski. W tych czterech powiatach koronawirus szerzy się najszybciej. Testy zostaną tam powtórzone po tygodniu. Wtedy – 30, 31 października i 1 listopada – rozpoczną się też testy wszystkich pozostałych mieszkańców Słowacji, które zostaną powtórzone w dniach 6, 7 i 8 listopada.

Dla mieszkańców tych czterech powiatów od soboty 24 października do 1 listopada br. zostaje wprowadzony zakaz wychodzenia, powiązany z wynikami testów. Osoby, które nie poddadzą się testom, będą mogły wychodzić z domów w godzinach od 1 w nocy do 5 rano, a także przez cały dzień w celu wykonania testów, po zakupy spożywcze lub do apteki, aby udać się na pogrzeb lub wyprowadzać zwierzęta domowe w odległości do 100 metrów od domów. Osoby, które poddadzą się testom i będą miały negatywny wynik, dodatkowo będą mogły: iść do pracy, zaprowadzić dzieci do szkoły, pójść do banku, serwisu samochodowego oraz odwiedzić lasy lub parki, ale tylko na terenie własnego powiatu.

Te same zasady w terminie od 24 października do 1 listopada będą obowiązywać tych mieszkańców Słowacji, którzy będą testowani w czasie weekendu obejmującego Dzień Wszystkich Świętych. Później osoby z pozytywnym wynikiem będą musiały pozostać w kwarantannie. Z negatywnym wynikiem testu będzie można poruszać się bez ograniczeń.

Premier Matovicz nie wykluczył, że zakaz wychodzenia będzie obowiązywać jeszcze w tygodniu rozpoczynającym się od 2 listopada br.

Już w środę Matovicz ostrzegał, że jest możliwe wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu. – Jedziemy jak pociąg, w którym przestały działać hamulce. W jakiś sposób musimy go zatrzymać – mówił Matovicz. Dodał, że według istniejących szacunków, w ciągu jednego miesiąca liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 może wzrosnąć do 5 tys.

W środę w szpitalach przebywało 844 pacjentów chorych na COVID-19, w tym 18 na oddziałach intensywnej terapii. Do respiratorów podłączonych było 58 chorych. Niepokojący jest jednak szybki przyrost nowych zakażeń, w środę było ich ponad 2,2 tys.

źródło:

Zobacz więcej