RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zamknięte sklepy i przedszkola. Słowenia wprowadza kolejne obostrzenia

Wskaźnik wyników pozytywnych testów na obecność Sars-CoV-2 wynosi w tym kraju 25 procent (fot. Luka Dakskobler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wskaźnik wyników pozytywnych testów na obecność Sars-CoV-2 wynosi w tym kraju 25 procent (fot. Luka Dakskobler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Premier Słowenii Janez Jansza zapowiedział w czwartek wprowadzenie od soboty kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostaną sklepy, których działalność nie jest niezbędna, przedszkola oraz domy studenckie. Ograniczenia mają trwać tydzień.

Koronawirus. Słowenia wprowadza godzinę policyjną

W ramach ogłoszonego w poniedziałek stanu wyjątkowego rząd Słowenii wprowadził od wtorku godzinę policyjną, która obowiązywać będzie od godz. 21 do...

zobacz więcej

Rząd słoweński kontynuuje wprowadzanie ograniczeń, które pojawiły się już na początku tego tygodnia. Od poniedziałku na terenie Słowenii obowiązuje stan wyjątkowy, a od wtorku godzina policyjna od 21 do 6 rano.

We wtorek zakazano także przemieszczania się między regionami, ograniczono zgromadzenia, wprowadzono zdalną edukację dla większości uczniów, zamknięto bary i restauracje i nakazano noszenie maseczek poza budynkami.

Dozwolone będzie zamawianie dostaw jedzenie do domu zarówno ze sklepów, jak i restauracji. Natomiast przedszkola nadal będą dostępne dla dzieci, których rodzice pracują i nie mogą im zapewnić całodniowej opieki. Jednocześnie Jansza wezwał pracodawców do wdrażania, w miarę możliwości, pracy online.

Premier wyjaśnił, że po tygodniu dokonana zostanie ocena sytuacji, ale pod uwagę brana jest także opcja ograniczenia wszelkiego ruchu osobowego do granic gmin.

W czwartek w dwumilionowej Słowenii odnotowano rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem - 1663, zmarło pięć kolejnych osób. Wskaźnik wyników pozytywnych testów na obecność Sars-CoV-2 wynosi 25 procent.

W szpitalach przebywa 357 osób, 24 więcej niż dzień wcześniej. 62 pacjentów jest na oddziałach intensywnej terapii. W sumie, jak podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore, koronawiursem w Słowenii do tej pory zakaziło się 17 646 osób i stwierdzono 211 przypadków śmiertelnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej