RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Decyzja zapadła. Powstanie nowe centrum kosmiczne NATO

Jens Stoltenberg powiedział, że centrum kosmiczne w Ramstein ma pomóc koordynować sojusznicze działania kosmiczne oraz wspierać misje i operacje Sojuszu z kosmosu (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Ministrowie obrony NATO podczas wideokonferencji podjęli decyzję o utworzeniu nowego Centrum Kosmicznego NATO przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

Wynoszenie satelitów, wdrażanie zadań kosmicznych NATO – szef MON podjął decyzję

Przygotowanie strategii resortu obrony narodowej w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej czy opracowanie wytycznych w zakresie...

zobacz więcej

– W zeszłym roku zadecydowaliśmy, że przestrzeń kosmiczna jest domeną operacyjną NATO. A dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok. Ministrowie zgodzili się na utworzenie nowego Centrum Kosmicznego NATO przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech – powiedział w czwartek szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.

Jak dodał, pomoże ono koordynować sojusznicze działania kosmiczne, będzie wspierać misje i operacje NATO z kosmosu, w tym z wykorzystaniem obrazów satelitarnych i chronić sojusznicze systemy kosmiczne, udostępniając informacje o potencjalnych zagrożeniach.

Stoltenberg wskazał, że rozmowy dotyczyły też rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych. – Wyzwanie jest poważne, a jego skala i złożoność rośnie. Sojusznicy już uzgodnili kompleksowy pakiet odpowiedzi, obejmujący środki polityczne i wojskowe – zaznaczył.

Dodał, że sojusznicy nabywają nowe systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T. – Wzmacniamy również nasze zaawansowane możliwości konwencjonalne. Sojusznicy inwestują w te nowe platformy, w tym w myśliwce piątej generacji – powiedział.

NATO uznało kosmos za obszar działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych,...

zobacz więcej

Zaznaczył, że NATO przywiązuje dużą wagę do przedłużenia umowy START, która wygasa na początku przyszłego roku. – W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy postęp w tej dziedzinie. (...) Nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy traktatu regulującego liczbę broni jądrowej – wyjaśnił.

Ministrowie omówili też konflikt we wschodniej części Morza Śródziemnego między Turcją a Grecją i Cyprem. – Wszyscy zgadzamy się, że napięcia należy rozwiązywać w oparciu o prawo międzynarodowe i solidarność sojuszniczą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest unikanie słów i czynów, które mogą eskalować napięcia. Ministrowie wyrazili również zdecydowane poparcie dla mechanizmu rozwiązywania konfliktów NATO w celu uniknięcia incydentów i wypadków we wschodniej części Morza Śródziemnego – powiedział szef NATO.

źródło:

Zobacz więcej