RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE nałożyła sankcje na Rosjan. Kara za cyberatak na Bundestag

Celem cyberataku z 2015 r. na niemiecki parlament federalny był system informacyjny tej instytucji (fot. Shutterstock/lichtbildrausch)

Unia Europejska nałożyła w czwartek sankcje na dwóch Rosjan oraz rosyjski 85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych. To konsekwencje cyberataku na niemiecki Bundestag w 2015 roku.

Cyberatak na Bundestag. Ambasador Rosji na dywaniku w niemieckim MSZ

Niemiecki MSZ wezwał w czwartek ambasadora Rosji Siergieja Nieczajewa i przekazał mu notę protestacyjną w sprawie ataków rosyjskich hakerów na...

zobacz więcej

Sankcjami zostali objęci Dmitrij Badin, oficer wywiadu wojskowego GRU, oraz admirał Igor Kostiukow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i jednocześnie szef jego Głównego Zarządu, tj. wywiadu wojskowego GRU.

85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych (GCSS) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU; GRU), który rosyjskie media nazywają też jednostką wojskową nr 26165, jest odpowiedzialny za cyberataki o poważnych skutkach, stanowiące zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

Jak podała Rada UE, w szczególności oficerowie GRU z 85. GCSS brali udział w cyberataku wymierzonym przeciwko niemieckiemu Bundestagowi w kwietniu i maju 2015 r., a także w próbie cyberataku, którego celem było włamanie do sieci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 r.

Celem cyberataku z 2015 r. na niemiecki parlament federalny był system informacyjny tej instytucji. Atak ten miał wpływ na funkcjonowanie Bundestagu przez kilka dni. W jego efekcie skradziono dużą ilość danych. Atak ten miał także wpływ na konta poczty elektronicznej kilkorga parlamentarzystów, w tym kanclerz Angeli Merkel.

Sankcje polegają na zakazie podróżowania do UE i zamrożeniu aktywów.

Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Miguel Berger wezwał w maju ambasadora Rosji Siergieja Nieczajewa, aby w imieniu rządu RFN zdecydowanie potępić atak hakerów na Bundestag i poinformować stronę rosyjską, że władze Niemiec będą chciały skorzystać z mechanizmu unijnych sankcji wymierzonych w cyberterroryzm i nałożyć je na Badina oraz być może inne osoby biorące udział w tym przestępstwie.

Mężczyzna, który od 5 maja objęty jest europejskim nakazem aresztowania, wydanym przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości, ścigany jest również przez służby amerykańskie, które oskarżają go m.in. o prowadzenie wymierzonych w Partię Demokratyczną działań hakerskich podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku.

źródło:

Zobacz więcej