RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Deklaracja ws. Konsensusu Genewskiego podpisana. Mówi o znaczeniu ochrony życia

Deklaracja Genewska chroni godność i zdrowie rodzin (fot. Shutterstock/Alena Ozerova)

Polska i kilkadziesiąt innych krajów podpisały w czwartek Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego, która podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu – podało MSZ na Twitterze. Gospodarzami wideokonferencji byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych Alex Azar.

„Polska wraz z ponad 30 krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską” – poinformował na Twitterze Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej.

Dodał, że „każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia”. „W prawie międzynarodowym nie istnieje prawo człowieka do aborcji. Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny” – napisał Jabłoński, powołując się na tekst Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego.

TK: Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju [WIDEO]

Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez...

zobacz więcej

Podczas wideokonferencji Alex Azar mówił, że niektóre bogate państwa błędnie uznają aborcję za „uniwersalne prawo człowieka”. Zauważył też, że wiele kobiet na całym świecie zmaga się z problemami zdrowotnymi. Deklaracja ma więc na uwadze również tę sprawę.

Głos zabrał także drugi gospodarz konferencji Mike Pompeo. – My w Ameryce wierzymy, że każde dziecko – narodzone i nienarodzone – jest tajemnicą i darem od Boga – powiedział sekretarz stanu USA, cytując słowa Donalda Trumpa z 2019 roku.

Odnosząc się do znaczenia Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego podkreślił, że rodzina jest fundamentem społeczeństwa. Dodał, że dokument mówi o godność każdego ludzkiego życia.

Oprócz Polski i USA deklarację podpisały 32 kraje, m.in.: Brazylia, Egipt, Węgry, Indonezja, Uganda. Inne państwa będą nadal mogły dołączyć do deklaracji.

Również w czwartek Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł, iż nie jest zgodny z konstytucją przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

źródło:
Zobacz więcej