RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejm zadecydował w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich

Jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (fot. PAP/Mateusz Marek)

Sejm nie powołał w czwartek mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości posłów.

Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Obywatelskich? A jeśli już – to jaki?

Prawdę mówiąc, jestem przeciwny istnieniu funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Warto przypomnieć, że urząd ten wprowadził w 1987 r. gen. Wojciech...

zobacz więcej

W związku z tym procedura wyboru RPO zostanie przeprowadzona ponownie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października br.

Za wyborem Rudzińskiej-Bluszcz na RPO zagłosowało 201 posłów, 237 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Jej kandydaturę zgłosiły kluby opozycyjne, a poparcie dla niej wyraziło ponad 1 tys. organizacji społecznych. Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO, była jedyną kandydatką ubiegającą się o stanowisko Rzecznika.

5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

źródło:

Zobacz więcej