RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł najdłużej urzędujący dyrektor zoo w Polsce

Józef Skotnicki po objęciu stanowiska dyrektora krakowskiego zoo, rozpoczął modernizację ogrodu i porządkowanie 500 ha Lasu Wolskiego (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

W wieku 80 lat zmarł Józef Skotnicki, wieloletni dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie – poinformował sekretariat krakowskiego zoo. Był najdłużej urzędującym dyrektorem ogrodu zoologicznego w Polsce.

Nowi lokatorzy w krakowskim ZOO już są

Trzy żyrafy zamieszkają w nowo zbudowanej żyrafiarni w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Dwie – z czeskiego Liberca i Warszawy – już dowieziono,...

zobacz więcej

Józef Skotnicki pełnił funkcję dyrektora krakowskiego ogrodu zoologicznego nieprzerwanie od 2 stycznia 1975 roku.

Skotnicki uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego (1959-1964). Po studiach pracował w Zakładzie Żywienia Zwierząt Instytutu Zootechniki w Krakowie. Po doktoracie odbył roczny staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Republice Federalnej Niemiec.

Po objęciu stanowiska dyrektora krakowskiego zoo, rozpoczął modernizację ogrodu i porządkowanie 500 ha Lasu Wolskiego, największej enklawy zieleni w Krakowie. Powiększył teren ogrodu i rozpoczął przebudowę i rozbudowę infrastruktury pomieszczeń dla zwierząt. Pod jego kierownictwem została całkowicie zmieniona działalność hodowlana, zaczęto sprowadzać zwierzęta rzadko występujące, ginące i zagrożone wyginięciem.

Kraków mógł przyjąć duńską żyrafę

Nie milkną echa zastrzelenia żyrafy w duńskim zoo. Dyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego nie kryje oburzenia. – Gdybym tylko wiedział o planie...

zobacz więcej

W 1978 roku zainicjował rozpoczęcie prac porządkowych i remontowych Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Lesie Wolskim, którego utrzymanie nadzorował do ostatnich chwil życia.

W 1991 roku został przyjęty do elitarnego grona Światowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych, przekształconej w 2004 roku w Światową Organizację Ogrodów Zoologicznych i Akwariów WAZA. W 1992 roku wprowadził krakowski ogród zoologiczny do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, w ramach którego aktywnie działał na rzecz ochrony zwierząt.

Za swoją działalność zawodową i społeczną dyr. Skotnicki został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i brązowym Medalem Cracoviae Merenti.

źródło:

Zobacz więcej