RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kościoły podczas pandemii. Czy udział we mszy św. jest obowiązkowy? [WIDEO]

Biskupi w poszczególnych diecezjach ogłaszają dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Zasady są różne w żółtej i czerwonej strefie. Wierni, którzy decydują się na udział w nabożeństwie, muszą pamiętać o założeniu maseczki i o przestrzeganiu zasady dystansu społecznego.

Do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym zgłosiło się już 1250 osób

Od środy do czwartku do godz. 10. zgłosiło się ponad 1250 osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie, który powstaje na terenie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W strefie żółtej dyspensa dotyczy osób, które są w podeszłym wieku, są chore bądź mają obawę przed koronawirusem. Dyspensa w strefie czerwonej obejmuje już wszystkich – poinformował ksiądz doktor Marcin Sawicki, rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Ks. Sawicki wyjaśnił też, że podczas spowiedzi zakazane są tzw. konfesjonały szafowe, w przypadku których wierny wchodzi do środka, żeby wyznać swoje grzechy.

Konfesjonały półotwarte są dozwolone pod kilkoma warunkami. Na kratce konfesjonału musi znajdować się specjalna folia, która oddziela księdza od osoby spowiadanej. Ta folia – mówił ks. Sawicki – powinna być wymieniana przynajmniej raz w tygodniu.

Po stronie spowiadających się wiernych powinien znajdować się płyn do dezynfekcji, którym należy po spowiedzi spryskać kratkę konfesjonału.

W kościołach obowiązuje zasada ograniczenia liczby wiernych – jeden wierny na 4 m kw. w przypadku żółtej strefy i jeden na 7 m kw. w przypadku strefy czerwonej.

źródło:
Zobacz więcej